Study of effects of selective hunting on a bear population through PVA simulation
Bir ayı populasyonunda seçici avlanma etkilerinin P.Y.A. simülasyonu ile araştırılması
  1. Tez No: 238265
  2. Yazar: MEHMET MELİH AĞZITEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ayı gibi büyük yaban hayvanlarının yönetimi özellikle av endüstirisinin istekleri ve insan-yaban hayatı çatışması nedeniyle zor bir iştir. Türkiye'nin kuzeydoğusundaki Artvin ilinin Yusufeli ilçesindeki boz ayı (Ursus arctos) populasyonu son zamanlarda bilimsel, sosyal ve ekonomik açılardan ilgi odağı olmuştur. Çalışma odağı, 800 km2'lik ormanlık ve alpin çayırlık alan içinde yaşayan 140 civarında ayıdan oluşan bir populasyondur. Dört yıl aradan sonra 2007 yılında erkek ayıların avlanmasına yasal olarak izin verilmiştir.Bu çalışma gelecek 50 yıl içerisinde bu populasyonun dayanabileceği trofe avcılık derecesini ve sıklığını populasyon yaşayabilirlik analizi ile bulmayı amaçlamaktadır. Gözlemlerden ve konuyla ilgili yazınlardan elde edilen parametre değerleri kullanılarak her iki cinsiyet için de 6 yaş grubu bulunan bir matris modeli yapılandırılmıştır. Avlanma sayısı ve sıklığı değişen dört farklı senaryonun simulasyonu RAMAS Metapop yazılımı kullanılarak yapılmıştır.Model, maksimum büyüme oranına ve yetişkinlerin hayatta kalma oranına çokça duyarlıdır. Bu populasyonun 50 yıllık aralık yok olma tehlikesi senaryosuna göre %0 ile %26 arasında değişmektedir. Yaşayabilir (yok olma olasılığı 0.05'den küçük olan) senaryolar ancak trofe avcılığının olmaması halinde veya 2 yılda bir 4 genç/yetişkin erkeğin ve 1 yetişkin dişinin avlandığı trofe avcılığının uygulanması halinde mümkün olabilmektedir. Yasal ve kaçak avlanmanın ikisi birlikte ayı nüfusuna güçlü bir etki yapmaktadır ve bunlar her yıl ve eşzamanlı gerçekleştiklerinde populasyonu uzun dönemde yok olmaya iterler. Yasak avlanmadan kaçınılması ve trofe avcılığının yakından denetlenmesi bu ayı populasyonunun yönetimi için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Management of big wildlife such as bears can be a difficult task, especially in the face of human-wildlife conflict and demands of the hunting industry. The Brown Bear (Ursus arctos) population at Yusufeli County (Artvin, northeastern Turkey) has recently been the focus of scientific, social and economic concerns. This study population of c. 140 individuals occurs within 800 km2 of forested and alpine land. Legal hunting of male bears was allowed in 2007 after an interval of four years.This study aims to find out through a population viability analysis the level and frequency of trophy hunting this population can tolerate for the next 50 years. A matrix model with six age-classes for each sex was constructed using observed and literature-based parameter values. RAMAS Metapop was used to simulate four different scenarios where numbers of hunted bears and hunting frequency changes.The model was highly sensitive to maximum growth rate and adult survival. Interval extinction probabilities for the next 50 years ranged between 0% and 26% depending on the scenario. Viable scenarios (with an extinction probability < 0.05) were onlypossible with either no trophy hunting or hunting of 4 subadult/adult males and 1 adult female every other year. Legal and illegal hunting jointly impact the bear population in a strong way, and when they occur simultaneously every year, they lead to extinction in the long run. Avoidance of illegal killing and a close supervision of trophy hunting are crucial in the management of this bear population.