Neural network based beamforming for linear and cylindrical array applications
Yapay sinir ağları temelli doğrusal ve silindir anten dizilerinde huzme şekillendirme uygulamaları
  1. Tez No: 238296
  2. Yazar: MURAT GÜREKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında Yapay Sinir Ağları kullanılarak gerçek zamanlı hedef takibi için geliştirilen bir huzme şekillendirme algoritması önerilmektedir. Algoritma, doğrusal ve silindirik anten dizisi olmak üzere iki uygulamada denenmiştir.Doğrusal dizi uygulaması eşit aralıklı yönsüz noktasal kaynaklar kullanılarak yapılmıştır. Dizideki anten eleman sayısı ve anten dizisine gelen işaretler arasındaki açısal farkın algoritma üzerindeki etkisi incelenmiş, hem anten eleman sayısı hem de açısal farkı arttırmanın algoritmanın performansını arttırdığı görülmüştür.Silindirik dizi uygulaması on iki elemanlı mikroşerit yama anten (MPA) elemanlarıyla gerçekleştirilmiştir. Açısal bölge on iki sektöre ayrılmıştır. Her bir sektöre gelen işaretlere huzmeyi yönlendirmek için üç adet MPA elemanı kullanılarak, Yapay Sinir Ağları girdilerinin boyutu küçültülmüştür. Boyutun küçülmesi Yapay Sinir Ağlarının eğitiminin hızlanmasında önemli bir faktör olmuştur. Boyutun küçülmesi huzme formunda herhangi bir bozulmaya yol açmamıştır.Hedefler arasındaki açısal fark, silindirik anten dizisinin performansında belirleyici etmenlerden biridir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a Neural Network (NN) based beamforming algorithm is proposed for real time target tracking problem. The algorithm is performed for two applications, linear and cylindrical arrays.The linear array application is implemented with equispaced omnidirectional sources. The influence of the number of antenna elements and the angular seperation between the incoming signals on the performance of the beamformer in the linear array beamformer is studied, and it is observed that the algorithm improves its performance by increasing both two parameters in linear array beamformer.The cylindrical array application is implemented with twelve microstrip patch antenna (MPA) elements. The angular range of interest is divided into twelve sectors. Since three MPA elements are used to form the beam in each sector, the input size of the neural network (NN) is reduced in cylindrical array. According to the reduced size of NN, the training time of the beamformer is decreased. The reduced size of the NN has no degradation in forming the beams to the desired directions.The angular separation between the targets is an important parameter in cylindrical array beamformer.