Electromagnetic scattering analysis and design of sandwich type radomes
Sandviç tipi anten kaportalarının elektromanyetik saçılım analizi ve tasarımı
- Tez No: 238297
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında anten kaportası yapılarının anten sistemleri için önemine vurgu yapılmıştır. Çeşitli anten kaportalarının yapısal ve elektromanyetik gereksinimleri analiz edilerek spesifik özellikleri verilmiştir. Sandviç tipi anten kaportalarının elektromanyetik saçılım analizi yapılmıştır. Orijinal anten uzak elektromanyetik dalgasının ve sandviç anten kaportası iskeletinden saçılan elektromanyetik dalganın kombinasyonundan oluşan toplam anten sistemi uzak elektromanyetik dalgası bulunarak benzetimi yapılmıştır. Sandviç anten kaportalarının elektromanyetik geçirgenliğini artırabilmek için Geometrik Rastlantısallık ve Eklem Yeri Dalga Ayarlama şeklinde ifade edilen iki tasarım yöntemi önerilmiştir. Bu tasarım yöntemleriyle kazanılan elektromanyetik saçılım seviyesindeki azalma ilgili benzetimlerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, importance of radome structures for antenna systems is emphasized. Structural and electromagnetic requirements of various types of radome structures are analyzed and specific properties are given. Electromagnetic scattering analysis of sandwich type radome seams has been done. Total antenna system far electromagnetic field expression, which is the combination of original antenna far electromagnetic field and the scattered electromagnetic field of the framework of the sandwich radome structure has been found and simulated. To enhance electromagnetic transparency of sandwich type radomes two sandwich radome design methods are proposed which are expressed as Geometrical Randomization and Tuning the Seams. Electromagnetic scattering level minimizations advanced by these design methods are presented with related simulations.