PDA tabanlı gerçek zamanlı EKG görüntüleme sistemi
PDA based real-time telemonitoring system
- Tez No: 238312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teletıp, ?elektronik bilgi ve haberleşme teknolojilerinin? sağlık hizmeti sağlamak ve destek sistemi olarak kullanılmasıdır. Acil yardım hizmetleri, gerekli müdahalenin zamanında ve uygun bir şekilde yapılması durumunda, servise ihtiyaç duyan kişinin hayatını kurtaracak bir etkiye sahip olduğu için çok büyük öneme sahiptir. Kalp krizi hem dünyada hem de ülkemizde en önemli sağlık problemlerinden biridir. Kalp krizinin üzerinden geçen her dakika, kalp adalesindeki hasarı arttırmakta, ne kadar erken müdahale edilirse adale o kadar az zarar görmektedir. Önemli miktarda kalp adalesinin zarar görmesi de geriye dönülmez bir tablo oluşturmaktadır. Bu nedenle kalp krizi durumunda hastaya erken müdahale edebilmek için, erken teşhis büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, kalp krizi geçiren bir hasta ambulansa alındıktan sonra 12 derivasyonlu EKG cihazından alınan EKG işaretlerini, 230.4 Kbps hızında uzman doktorun PDA'sına aktaran 112 Acil Servis EKG İletim Programı tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan yazılım ile GPRS Modem, EDGE üzerinden internete bağlanarak PC ekranındaki EKG bilgilerini sorumlu kişilere MMS mesajı ile 90 sn de ulaştırmıştır. Bu sistem sayesinde uzman doktora ulaşmak kolaylaşmıştır. Ambulans nerede olursa olsun, GSM şebekesi mevcut olduğu sürece, sistemin EKG verilerini iletmesinin mümkün olduğu görülmüştür. Özellikle ulaşımın zor olduğu köy sağlık ocaklarında bu sistem kurulduğu takdirde, doğru teşhis ve müdahale için zaman kaybedilmeyecektir. Hastanelerde gece nöbetçi kalp hastalıkları doktoru bulunmaması durumunda, tasarlanan sistem sayesinde hastanın EKG grafiği kolaylıkla icapçı doktora iletilebilecektir. Bu sistem PC üzerinde çalışan diğer programlardan ve donanımdan bağımsız olduğundan dolayı her sisteme kolaylıkla entegre olabildiği için teletıbbın diğer alanlarında da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Telemedicine means using ?electronical information and telecommunication tecnologies? to provide health service and supporting service. Emergency services are very important because they survive the life of needed person if the emergengy applications are done on time and properly. .Hearth attack is one of the most important health problems both in the world and in our country. Every minute after a heart attack increases the damage in the heart muscle, the earlier it is treated, the less it is destroyed. Considerable amount of damage in the heart muscle causes incurable cases. Therefore early prognosis is vital to treat the heart attack as early as possible.In this study, 112 Emergency EKG telemonitoring program which sends EKG signals taken from 12 derivation EKG device after a patient who was hearth-attack was taken to the ambulance at the speed of 230.4 Kbps to the specialist doctor?s PDA is designed and produced. It is seen that EKG info?s on the PC monitor arrive to the responsible people via GPRS Modem, EDGE through internet in 90 seconds by the prepared software. By this system it becomes easier to reach the specialist doctor. As long as there is GSM network signal, it is observed to send EKG no matter where the ambulance is. Especially, if this system is established in remote village dispansaries, there will be no waste of time for acuure diagnosis and teatment. When there is not a cardiologist on duty in hospital at night, by means of this designed system the patient?s EKG is easily sent to the required doctor. This system is free from other systems and hardwares working with PC and it can be integrated to every system easily, and also used other areas of telemedicine.