Üç farklı bölgeden toplanan yeşil ceviz kabuğunun dört bakteri ve bir maya türü üzerinde gösterdiği antimikrobiyal aktivitenin tayini
The determining of the antimicrobial activity of green husk of walnut that were collected from three different regions on four bacteria and a fungi
- Tez No: 238321
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda, Juglans regia L. (ceviz) bitkisinin yeşil meyve kabukları bitki materyali olarak seçilmiştir. Bu bitki tıbbi ve ticari değere sahiptir. Bitki materyalleri üç farklı istasyondan (İstanbul-Güzelyalı-G.Z.O.L. Bahçesi, Giresun-Şebinkarahisar- Bağlar Köyü, Kocaeli-Çayırova-GYTE Kampüsü) toplanmıştır. Bitki materyalleri iki farklı yöntem kullanılarak (Direk özütleme ve Soxhlet apereyi ile özütleme) özütlenmiştir. Bu özütler canlılarda ve insanda patojen olan mikroorganizmalar (Bacillus cereus 4312, Staphylococcus aureus 29213, Salmonella enteritidis 64, Escherichia coli ATCC 1213, Candida albicans ATCC 8739) üzerine uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı Juglans regia L. (ceviz)' nin yeşil meyve kabuklarının antimikrobiyal aktivitesini belirlemektir. Juglans regia L. bitkisinin yeşil meyve kabuklarının antimikrobiyal aktivitesini belirlemek için Disk-Difüzyon Metodu kullanılmıştır. Çalışmada kontrol grubu olarak beş farklı antibiyotik (Gentamisin, Ampisilin, Kanamisin, Streptomisin, Siproflaksin) ve bir tane de ticari antifungal ilaç (Oceral) kullanılmıştır. Üç farklı istasyondan toplanan cevizlerden elde edilen özütlerin mikroorganizmalar üzerine uygulanması sonucunda, Staphylococcus aureus 29213 suşunun 8 mm-16 mm, Salmonella enteritidis 64 suşunun 7 mm-12 mm, Escherichia coli ATCC 1213 suşunun 8 mm-10.5 mm, Candida albicans ATCC 8739 10 mm-17 mm ve Bacillus cereus 4312 suşunun ise 10 mm-15.5 mm aralığında inhibisyon zon çapları oluşturdukları belirlenmiştir. Sonuçlar kontrol gurupları ile karşılaştırıldığında, Güzelyalı cevizinden direk elde edilen özütlerin tüm deney mikroorganizmaları üzerinde, GYTE ve Şebin cevizlerinden direk elde edilen özütlerin ise Staphylococcus aureus 29213 ve Bacillus cereus 4312 suşları hariç diğer deney mikroorganizmaları üzerinde kontrol guruplarına göre daha az etkili olduğu gözlemlenmiştir. GYTE cevizinin özütlerinin bu iki suş üzerinde Ampisilin kadar, Şebin cevizinin özütlerinin ise bu iki suş üzerinde Ampisilin' den daha fazla etkili olduğu belirlenmiştir. Üç farklı istasyondan toplanan cevizlerden Soxhlet apereyi ile elde edilen özütlerin uygulanması sonucunda sadece Şebin cevizinin Candida albicans ATCC 8739 ve Bacillus cereus 4312 üzerinde antimikrobiyal aktivite gösterdiği gözlemlenirken, GYTE ve Güzelyalı cevizleri bu yöntemle özütlendiğinde herhangi bir aktiviteye sahip olmadıkları gözlemlenmiştir. Sonuçlara göre Juglans regia L. bitkisinin yeşil meyve kabuklarından elde edilen özütlerin antimikrobiyal aktivitesinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the green fruit husks of Juglans regia L. (walnut) was choosed as a plant material. This plant has medical and commercial values. Plant materials were collected from three different stations (İstanbul-Güzelyalı-G.Z.O.L. Garden, Giresun-Şebinkarahisar-Bağlar Village, Kocaeli-Çayırova-GYTE Campus). Plant materials were extracted by using two different methods (Direct Ekstraction and Soxhlet Extraction). These extracts were applied on different microorganisms that are pathogens on different organisms and human (Bacillus cereus 4312, Staphylococcus aureus 2923, Salmonella enteritidis 64, Escherichia coli ATCC 1213, Candida albicans ATCC 8739). The aim of this study is to determine the antimicrobial activity of the green fruit husks of Juglans regia L. (walnut). To observe the antimicrobial activity of the green fruit husks of Juglans regia L., Disk- Diffusion Method was used in this study. Four antibiotics (Gentamisine, Amphicilline, Canamycine, Streptomycine, Ciprofloxacin) and an antifungal medicine (Oceral) were used in studies for control group. After applying the extracts of walnuts that were collecting from three different stations on the microorganisms, Staphylococcus aureus 2923; 8 mm-16 mm, Salmonella enteritidis 64; 7 mm-12 mm, Escherichia coli ATCC 1213; 8 mm-10.5 mm, Candida albicans ATCC 8739; 10 mm-17 mm and Bacillus cereus 4312; 10 mm-10.5 mm inhibition zones were formed. When the results were compared with the control groups, the exctracts of Güzelyalı walnut by direct extraction were less active on all experiment microorganisms and the exctracts of GYTE and Şebin walnuts by direct extraction were less active on the other experiment microorganisms except Staphylococcus aureus 2923 and Bacillus cereus 4312 strains according to the control groups was seemed. The extracts of GYTE walnut were active as Ampicilline on these two strains, the extracts of Şebin were more active on these two strains from Ampicilline was determined. After applying the extracts of Soxhlet of walnuts that were collecting from three different stations on the microorganisms, while only Şebin walnut had antimicrobial activity on Candida albicans ATCC 8739 and Bacillus cereus 4312 strains was seeming, GYTE and Güzelyalı walnuts had not any antimicrobial activity. According to the results, the antimicrobial activity of the extracts of green fruit husks of Juglans regia L. was determined.