AB Bologna sürecinde üniversiteler için web tabanlı akademik özgeçmiş bilgi sistemi
Academic CV system for the universities in accordance with the regulations of EU Bologna process
  1. Tez No: 238509
  2. Yazar: YÜCEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KADAYIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, genelde üniversiteler, özelde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi akademik personeli özgeçmiş verilerinin ve üniversite bünyesinde okutulan tüm derslerle ilgili içerik bilgilerinin veritabanı ortamına aktarılması ve verilerin kullanımı amaçlarıyla, kullanıcı ve yönetim arayüzlerini kapsayan web tabanlı iki uygulamanın AKTS Ders Katalog Sistemi (AKTS DKS) ve Akademik Özgeçmiş Bilgi Sistemi (AÖBS) tasarlanması, kurulumu ve geliştirilmesi üzerinedir.Veritabanı ve ayrılmaz parçaları sorgulama ve yönetim uygulamaları, veri ve/veya kayıtların çok kısa zamanda, doğru ve güncel olarak karar alma mekanizmalarına yardımcı olacak biçimde enformasyona dönüştürülmesini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde başarının kesinlikle insan odaklı olduğu, üniversitelerin yine yetişmiş akademik personel ile bilimsel kalitelerini arttırdığı göz önüne alınacak olursa, yoğun akademik çalışmaların gerçekleştirildiği üniversitelerde özgeçmiş sistemlerinin sürekli güncel, akademik personel tarafından yönetilebilir ve tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir çoklu-faydalı bir veritabanı ve sorgu/yönetim sistemine sahip olması gerektiği açıktır. Tüm bu genel ihtiyacın yanında Avrupa Birliği Bologna Süreci kapsamında üniversitelerin ?neyi, nasıl ve kiminle? yaptıkları sorularına verilecek yanıtlar eğitimde kalite için bir zorunluluktur. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi baz alınarak yapılan bu çalışmada AKTS DKS ve AÖBS projeleri ile her üç soru birbiriyle ilişkili olarak güncel, doğru ve hızlı bir biçimde yanıtlanacak ve yanıtlar kullanıcılar ile karar verme mekanizmalarına enformasyon olarak sunulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop, design and configure two web-based databases which store the CVs of academic personnel and provides information about contents and other details of courses taught at the universities. Although Canakkale Onsekiz Mart University is chosen to implement the project, the system can be applicable to all universities in general. Academic CV System (ACVS) and European Credit Transfer System Course Catalogue System (ECTS CCS) databases contain complete user and administration/management interfaces.Databases and their essential parts, such as administration applications, support the decision making process/mechanisms by transforming the data and/or records into accurate and up-to-date information in a very short time. Taking into consideration that in today?s world, the success is mostly depended on personnel?s abilities and skills; and specially at the universities, well-educated and experienced academic personnel is the most important asset to improve the scientific quality; the necessity of up-to-date and easily manageable CV system is obvious. The database will be multi-functional and include search/management system and will be accessible by all users.Apart from this general need, under the EU Bologna Process, the universities are required to provide information about ?what, how and who? to improve the quality and transparency in education. As a result of this study, ECTS Course Catalogue System and Academic CV System will provide up-to-date, accurate and fast answers to the questions ?what, how and who? and the answers will be presented to the decision makers and other users as an information.