Analysis of making plans for development and flexibility
Üniversitelerin gelişme planlarının ve esnekliğinin analizi
  1. Tez No: 65553
  2. Yazar: VEHBİ CANER ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. NERİME CİMCOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
VIII ÖZET Köklerini M.Ö. 5.yy'a kadar götürebileceğimiz üniversiteler, dünyada ilk olarak; Eflatun'un Academia'sı (M.Ö. 400) ve Aristo'nun Lyceum'u (M.Ö. 387) ile görülmeye başlar. Eski Yunan' da, Hindistan'da ve İslam dünyasında din adamı yetiştirmeye çalışan bu kurumlar, Roma İmparatorluğu döneminde, ilk kez kurumsal bir yapı kazanmaya başlarlar. Bu dönemlerde, devlet için yönetici yetiştirilmesi amacıyla Roma ve Çin İmparatorluğunda üniversite kavramları kök bulur ve gelişir. İlk yükseköğretim kurumlarının temel kuruluş amacının üst düzey yönetici yetiştirmek olduğunu, zamanla, bu kavramların örgütlenmesinde dini ve sivil otoritenin ağırlığını koyduğunu görmekteyiz. Ortaçağda, modern üniversite anlamında ilk kurumlar Bologna (1088) ve Paris/Sorbonne (1160) üniversiteleridir. 1000 yılında kurulan Salerno Tibbiyesi, bu bağlamda, yapısı itibariyle medrese gibi dini kuruluşlardan etkilenmiş olduğu için modern anlamda ilk sayılamaz. Üniversiteler, 1167 Oxford,1204 Venedik,1209 Cambridge ve 1220 Padua üniversiteleri ile Avrupa'ya yayılırlar. Avrupa'da Kilise etkisindeki İngiliz Ortaçağ Skolastiğinden etkilenen İngiliz Üniversitelerden ziyade, İtalyan ve Fransız üniversitelerinin, Ortaçağ'da dini otoriteden etkilenmeyen modern üniversite yapısına uygun bir çizgi izlediklerini görmekteyiz. İngiliz orjinli, İtalyan ve Fransız yapılarının karışımı ile oluşturulan ve yayılan üniversiteler; 1636 da Harvard ile Amerika'ya sıçrar ve Avrupa'dan daha büyük bir ivmeyle Avrupa'ya rakip olarak gelişmeye başlar. O yıllarda Avrupa'da yaşanan savaşlar ve karışıklıklar, bu konuda, Amerika'nın, Avrupanın önüne geçerek ilerlemesine sebep olur. Avrupa'da Napeleon'un etkisi ile işgal bölgeleri içindeki üniversiteler, technical college adıyla meslek yüksekokullarına ve liselere dönüştürülmüş, böylece Avrupa'da ve özellikle temel işgal bölgesi olan Almanyada üniversitelerinin gelişmelerine Napeleon tarafından darbe vurulmuştur. Bugünkü modern üniversite yapısını ilk tanımlayan ve uygulayan WILHELM VON HUMBOLDT olmuş, Almanya'da Halle Üniversitesi, Amerika'da MİTIX (1860) ve John Hopkins (1867) üniversiteleri ile HUMBOLDT'un yapısı benimsenmiş oldu. Ona göre üniversite: 1. Eğitim-öğretim ve en önemlisi araştırma kurumudur. 2. Üniversitenin sahibi devlet değil, millettir. 19. yüzyıldaki sanayi devrimi, üniversitelerin yetiştirdiği insan gücüne ihtiyaç duyulduğunu hissettirince, üniversiteler, Avrupalı sömürgeciler olan İngiltere, Fransa ve İspanya kanalıyla öncelikle sömürgelerine, sonra da tüm dünyaya yayılarak gelişti. Ülkemizdeki ilk yükseköğretim kurumu, 1773'te Mühendishane-i Bahri-i Hümayum adıyla kurulan şimdiki Deniz Harp Okuludur. Osmanlı Darülfünunu adıyla 1863' de kurulan şimdiki İstanbul Üniversitesi, ülkemizin modern üniversite bağlamında ilk kurumudur. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan üniversitelerde, özerklik kavramı gelişmeye başladı. Yıllar boyunca süren üniversite sayısındaki durgunluk ve kalitesizlik, başka bir deyişle, üniversite sayısı / nüfus rasyosunun düşüklüğü, yerini 1990 yıllarında, üniversite enflasyonu ile aşılmaya çalışılan stagflasyon sürecine bırakmıştır. Tüm dünyada nüfus artışına paralel olarak, bilim dallarındaki gelişmeler üniversite kurum sayısının ve dolayısıyla öğrencisi sayısının artmasına sebep olmuştur. Bu sebeple, sürekli gelişen bir organizma olan üniversitelerde; fiziksel yapı itibariyle bitmemişlik süreci, büyüyebilir ve esnek olmanın da getireceği maliyet yükü ve finans kaynaklan ile daha da önem kazanır. Her zaman tartışılan kentiçi ve kentdışı üniversiteler, bu planlama sürecinin henüz ilk adımıdır. Bu nedenle uzun vadeli planlamayı gerektiren stratejiler sunmak zorunda olduklarından esneklik; bitmemişlik sürecini, bitmemişlik te fiziksel hareketliliği sunmalıdır. Üniversitelerin gelişme süreci uzun süreli ve esnek planlamayı gerektirir. Bu çalışmada esneklik üç ana adımı içerir: sosyo-ekonomik, fiziksel ve finansal-makro ekonomik süreç. İlk adım olan sosyo-ekonomik süreç, o ülkenin politik ve eğitim profiline ve ekonomik şartlarına bağlı olarak ikinci bölümde, mekansal gelişim olarak üçüncü bölümde üzerinde durulmuş ve açıklanmıştır. Dördüncü bölüm ise finansal ve makro-ekonomik esneklik ve kullanım, Amerikan Üniversite örnekleriyle ve sermayeleri ile karşılaştırarak sunulmuş ve değerlendirilmiştir. Beşinci bölüm, üniversite ihtiyacını; esneklik ve gelişme süreci, temelX planlama süreci, toplum analizi, projeksiyonel şartlar, üniversitelerimizin değerlendirilmesi, kampus yerleşim ve aşama sistemlerini ele almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Starting at the 5th century, BC, the first examples of universities in the world are the Academia of Eflatun (BC 400) and the Lyceum of Aristo (B.C.387). These institutions that were in a trial of training religious human being in Ancient Greek, India and Muslim World, have been accepted as corporate configurations in Roman Empire for the first time. Within this period, the aim of training in administrative staff for the government has led to them settling and improving of the university concept in the Roman and China Empires. Although the primary aim in the establishment of higher education institutions was training administrative staff, in the course of time, the sovereignty of religious and civil authorities had been affected the organization of them. During the Medieval Age, the first institutions that fulfilled the concept of contemporary university with corporate configuration, are Bologna (1088) and Paris/Sorbonne (1160) universities. The Salerno Medical School, founded in 1000, cannot be admitted as one of the first ones because of its structure, which was affected by such religious authorities as Christian Church and medresseh in Muslim World. With the establishment of Oxford (1167), Venice (1204), Cambridge (1209) and Padua (1220) universities, the spread of universities in Europe is seen. Instead of being affected by English Medieval Scholasticism that was dependent on the Church, it was seen Italian and French Universities which have followed the arrangement of contemporary universities. They were not under the control of religious authority of Medieval Age. Originally, based on having the English structure with the contribution of Italian and French university structures, the universities started to establish in America with Harvard University in 1636, and they had a rapid acceleration in improvement against Europe. Owing to the existence of wars and disorders in Europe, America has gained and led to with more developments in this field in contrary to Europe. The universities at the occupied regions have been taken the name of technical college and have been transformed fromVI technical colleges into junior colleges, community colleges or high schools by the effect of Napoleon with current terms. WILHELM VON HUMBOLDT has been the first one, who has defined and applied contemporary university structure to German Universities with Halle University in Germany; the first time in Europe. Later, MIT (1860) and John Hopkins (1867) have been founded in America with this mentality. According to Humboldt, university means; 1. The university is an educational and institutional configuration, most importantly, a research association. 2. The owner of the university is not government, but the community. During 19th century, when it has been realized importance and the necessity of human resources for the establishment of universities with the contribution of the Industrial Revolution, through the colonial movement by England, France, Spain, universities have spread out all over the world. In 1773, the first institution in Turkey has been“Mühendishane-i Bahri-i Humayum”that is known as“Deniz Harp Okulu”today. Known as Istanbul University today,“Osmanlı Darülfünunu”established in 1863 and it was the first institution that can be accepted as university in Turkey. The concept of autonomy has started to develop, especially at the universities that were established after the World War II. The stagnation and deficiency in the number of associations during these years, in other words; an instantaneous decrease in the ratio, number of institutions to population was tried to overcome with the inflation in number of universities. As a result, have become sophisticated configurations and resulted in stagflation especially for 1990's. Parallel to the increase in the population all over the world, the progressive discoveries and improvements in scientific fields, have caused to increase in the number of students and institutions. Thus, the universities that are improving as the organism's period by period should define infinite formation process with their physical qualities and with the contribution of concepts, like both enlargeability and flexibility and the cost and financialVII resources that gain importance by depending on the university budget. The decision of the settlement of universities at the interior or exterior of the city is accepted as the first stage in planning process. Thus, all these prospects that have to present the planning for strategy and flexibility should present infinite process, so infinity should introduce form dynamism. Development process of universities includes prolonged and flexible planning. Flexibility contains of three main stages; socio-economical, physical and financing-macro economic phase. The first step, socio-economical process, is dependent on educational, economical profile and politic aspects of the country that was mentioned in the chapter two and its residential outlook in the chapter three. The fourth chapter presents to us a financing and macro-economical usage, comparing to American Precedent's financial system and its own capital. Therefore, it was evaluated in this context. In the fifth chapter, flexibility and development process was determined such projections as basic planning process, community analysis, projecting conjectural patterns, evaluation of our universities and evolution by location for university needs.