Türkiye'de farklı tuz göllerinden ve tuzlalardan izole edilen Dunalıella viridis'de büyüme koşullarının ve karotenoid birikiminin araştırılması
Investigation on growth conditions and carotenoid acuumulation of Dunaliella viridis isolated from different salt lakes and saltwokrs in Turkey
  1. Tez No: 238530
  2. Yazar: İLKNUR AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÖKSAN, PROF. DR. SEMRA CİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ülkemizdeki doğal tuz gölü ve tuz üretim tesislerinde Yeşil Alglerden (Chlorophyceae) Dunaliella cinsine ait türlere sıkça rastlanır. Bu çalışmada, beş Dunaliella viridis suşu Gelibolu tuz gölü (Çanakkale), Dalyan tuz gölü (Çanakkale), Gökçeada tuz gölü (Çanakkale), Çamaltı tuzlası (İzmir) ve Ayvalık tuzlasından (Balıkesir) izole edilmiştir. Bu suşlar üç farklı deneme grubunda kullanılmıştır. Laboratuar koşullarında gerçekleştirilen birinci denemede farklı sıcaklık (25 oC ve 28oC), farklı tuzluluk (1M, 2M ve 3M) ve farklı ışık şiddetleri (50 ve 75 µmol foton m-2 s-1) uygulanmıştır. Dış ortamda gerçekleştirilen ikinci ve üçüncü denemelerde üç farklı tuzluluk (1M, 2M ve 3M) konsantrasyonu uygulanmıştır. Bu faktörlerde meydana gelen değişimlerin hücre bölünmesi, büyüme hızı, hücre hacmi, toplam klorofil ve karoten birikimine etki ettiği saptanmıştır.Laboratuar şartları altında gerçekleştirilen denemelerde 1M tuzluluk, 25 oC sıcaklık ve 75 µmol m-2 s-1 ışık şiddeti uygulanan D. viridis Gelibolu suşunun en yüksek büyüme hızına sahip olduğu belirlenirken, en fazla karotenoid birikimi 2M tuzluluk, 25 oC sıcaklık ve 50 µmol m-2 s-1 ışık şiddeti uygulanan Dalyan suşunda gözlenmiştir. Dış ortam deneme gruplarında hücrelerin toplam klorofil ve karotenoid içeriklerinin laboratuar koşullarındaki kültürlere göre daha az olduğu belirlenmiştir. En yüksek karotenoid birikimi 2M tuzlulukta Çamaltı suşunda elde edilirken, tüm tuzluluk konsantrasyonlarında suşlardan hiç birinin rengi turuncu veya kırmızı renge dönüşmemiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre araştırma bölgelerinden izole edilen türlerin tayini D. viridis olarak belirlenmiş olup, ileriki çalışmalara kaynak teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Members of Dunaliella genus naturally occur in salt lakes and solar saltworks in Turkey. In this study, five Dunaliella viridis strains were isolated from Gelibolu salt lake (Çanakkale), Dalyan salt lake (Çanakkale), Gökçeada salt lake (Çanakkale), Çamaltı solar saltwork (İzmir) and Ayvalık solar salt work (Balıkesir). This strains were used in three different experimental groups. First experiment was conducted at laboratory conditions using different temperature (25 and 28oC), salinity (1M, 2M 3M NaCl) and light intensities (50 and 75 µmol photon m-2 s-1). Second and third experiments were performed in outdoors applying three salinity degrees (1M, 2M and 3M). It was determined in this study that changes in these factors had a significant effects on cell division, growth rate, cell volume, total chlorophyll and carotenoid accumulation.In laboratory experiments, D. viridis Gelibolu strain grew optimally at 1M NaCl, 25 oC and 75 µmol photon m-2 s-1 but maximum carotenoid accumulation was observed on Dalyan strain which was cultured at 2M NaCl, 25 oC and 50 µmol photon m-2 s-1. In the experimental groups outdoors, total chlorophyll and carotenoid contents of the cells were lower. The highest carotenoid accumulation was achieved at Çamaltı strain at 2M NaCl. In relation to the pigment content, none of the strains turned to orange or red color under the whole range of salt concentrations assayed. As a result of study, species isolated from research area was described as D. viridis and it will be constitue source for future studies.