Diskus (Symphysodon spp.) balıklarında üremeye etki eden faktörlerin belirlenmesi ve larva/jüvenil gelişim özellikleri
Determination of factors that affect breeding in discus (Symphysodon spp.) and developmental characteristics of larvae/juveniles
- Tez No: 238531
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN CİRİK, YRD. DOÇ. DR. UMUR ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, ekonomik değeri yüksek olan diskus balıklarının üremesini etkileyen faktörlerin ve larval yetiştiricilik şartlarının belirlenmesinin yanı sıra larval-jüvenillerinin morfolojik ve histolojik gelişimleri tanımlanmıştır. Bu amaçla sıcaklık, pH, iletkenlik ve sertlik gibi su kalitesi parametrelerinin, gün içerisindeki farklı fotoperiyot uygulamalarının, farklı su değişim oranlarının diskusların üreme sıklığı, yumurta verimi, larva yaşama yüzdeleri üzerine etkileri gözlenmiştir. Diğer yandan parental bakım ve yapay yumurta açma deneyleri ile anaçların baktıkları yumurta ve larvalardaki yaşama oranları ile yapay açılım uygulamaları sonuçları karşılaştırılmıştır. Su kalitesinin larva ve jüvenil diskusların yaşama oranlarına etkisini gözlemleyebilmek amacıyla farklı sertlikteki sularda larvaların yaşama performanslarına bakılmıştır. Larval gelişimin erken dönemlerinde ilk beslenme periyodunda verilen rotifer ve artemia gibi canlı yemlerin parental bakım altındaki larvaların yaşama performansları ile karşılaştırılması için üç farklı canlı yemle besleme protokolü uygulanmıştır. Larval ve jüvenil gelişimin tanımlanması amacıyla larvaların yumurtadan çıkıştan 32. güne kadar morfolojik gelişimleri fotoğraflama tekniği ile organ gelişim bulguları da histolojik kesit alma ve Hematoksilen Eosin boyama metoduyla tespit edilmiştir. Sonuç olarak diskus balıklarının yumurtadan çıktıkları ilk günden anaç olancaya kadar geçirdikleri evreler 3 yıl süresince gözlenmiş ve larval-jüvenil aşamada geçirdikleri değişimler kaydedilmiştir. Diğer yandan üremelerini tetikleyen faktörler net olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, factors that effect breeding and larval rearing of the commercially important tropical aquarium fish discus (S.spp) have been studied and histomorphological development of larvae and juveniles has been described. For his purpose, initially, the effects of water quality parameters such as temperature, pH, conductivity and hardness as well as environmental parameters such as photoperiod on the periodicity of spawning, fecundity and larval survival have been investigated. The hatching rates of eggs and survival of larvae were compared for eggs and larvae that either received parental care or hatched and cultured artificially. The survival rates of larvae and juveniles reared at different water hardness were determined. The effects of 3 different feeding protocols on the survival of larvae during first feeding with rotifers and Artemia were compared for larvae that received either parental care or reared artificially. The morphological development of larvae from hatching to 32 days after hatch (DAH) were described using photographical and histological techniques. As a result, crucial factors that affects breeding of adults and survival of larval/early juvenile stages were described.