Distribution of bending moments in laterally loaded passive pile groups -A model study-
Yatay yüklü pasif kazık gruplarında eğilme momentlerinin dağılımı -Bir model çalışması-
  1. Tez No: 238584
  2. Yazar: ŞEVKİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. UFUK ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada kohezyonsuz zeminlerde, yatay yüklü pasif kazık ve kazık gruplarında oluşan eğilme momentleri dağılımı laboratuar koşullarında yapılan model deneylerle araştırılmıştır. Aktif kazık yüklemelerinden farklı olarak, yatay yük hareket edebilen kesme kutusu kullanarak direk olarak kazıklara verilmiştir. Bu deneylerde, kazıklar üzerine yapıştırılmış gerinim pulları ve bilgisayar tabanlı okuma sistemi kullanılmıştır. Gerinim değerleri kazıklar üzerinde beş seviyede ölçülmüştür. Kazıklar üzerindeki eğilme momentleri dağılımını saptamak için, gerinim ölçümleri vasıtasıyla tek kazık ve beş kazık içeren kazık grubunun davranışı araştırılmıştır.Deney sonuçları incelendiğinde, tekli pasif kazık davranışının daha önceki çalışmalarda elde edilen davranışlara benzediği görülmüştür. Kesme yüzeyinin üzerindeki belli derinliklerde negatif momentlerin, kesme yüzeyinde ve altındaki derinliklerde ise pozitif momentlerin oluştuğu saptanmıştır. Maksimum momentler tekli kazık ve kazık gruplarında 0.7L derinlikte elde edilmiştir. Kesme yüzeyinin üzerinde maksimum momentlerin grup içerisinde birinci sıra (yüke en yakın sıra) kazıklarda oluştuğu bulunmuştur. Kesme yüzeyinde aktif kazık yüklenmesindeolduğu gibi maksimum momentlerin yüke en uzak kazıklarda oluştuğu gözlenmiştir. Kesme yüzeyinin altındaki derinliklerde maksimum momentler genellikle yüke en yakın sıra kazıklarda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bending moment distributions developed in laterally loaded passive pile and passive pile groups in cohesionless soil were investigated in laboratory conditions through model pile experiments. Different from the active pile loading, the lateral load was given directly to the piles using a movable large direct shear box. In these experiments strain gauges fastened to the piles and a computer based data reading system were used. The strain values were measured at five levels on the piles. The behavior of a single pile and a pile group having five piles were investigated through strain measurements in order to observe bending moment distribution on the piles.After evaluating the test results, the behavior of passive single pile was found to be similar to the results obtained in early studies. Negative bending moments were observed at the specified depths above the shear plane and positive bending moments were measured at the level of the shear plane and below the shear plane. Maximum bending moments were obtained at 0.7L (L: Length of Pile) for single piles and piles in the group. Above the shear plane, maximum bending moments within the pilegroup were found to be developed on the piles nearest to the loading. On the shear plane maximum bending moments were developed on the piles farthest from the loading just like active piles. Below the shear plane, maximum bending moments were developed mainly on the piles nearest to the loading.