Contract management behavior of turkish construction companies in international contracts
Türk inşaat şirketlerinin uluslararası sözleşmelerdeki sözleşme yönetimi davranışı
- Tez No: 238585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Sözleşme yönetimi; sözleşme oluşturma müzakereleri ile başlayıp, sözleşmenin sonuna kadar devam eden ve sözleşme konusu hedefleri karşılamak için gerekli olan İlişki Yönetimi, Proje Teslimi ve Sözleşmenin İdaresi temel fonksiyonlarını içeren süreçtir. Bu tez çalışmasının odağı, Türk inşaat firmalarının uluslararası projelerdeki sözleşme yönetimi davranışının incelenmesidir.Türk yüklenicilerin sözleşme yönetimi davranışlarını incelemek üzere bir anket düzenlenmiş ve sektör çalışanları ile görüşmeler yapılmıştır. Anket ile müteahhitlerin davranışlarını etkileyen faktörlerin, sözleşme yönetiminde başarı için anahtar faktörlerin, şirket sözleşme yönetimi organizasyonlarının, hukuksal talep konularının ve firmaların anlaşmazlık ve ihtilaf durumunda davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Toplam 51 firma anketi cevaplamıştır.Anket sonuçları Türk yüklenicilerin; uluslararası pazarlarda başarı için sözleşme yönetiminin öneminin, farkında olduklarını açığa çıkarmıştır. Yüklenicileri, her ne kadar mevcut uygulamada bu orana ulaşılamasa da, sürekli sözleşme yönetimi uygulamasının gerekliliğin de farkındadırlar. Farkındalığın ilerlemenin taşıyıcı faktörü olduğu göz önünde bulundurulursa, yakın gelecekte Türk yüklenicilerinin, sözleşmeleri bugüne göre daha etkin, organize ve sistematik yollar ile yönetecekleri tahmin edilebilir. Sonuçlar; sözleşme yönetimi davranışının en çok projelerin risk ve karmaşıklığından etkilendiğini, olağan sözleşme sürecinin başarıda en etkili süreç olduğunu ve idarenin değişiklik taleplerinin hukuksal taleplere en fazla yol açan sorunlar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Katılımcılar sözleşme yönetiminin anlaşmazlıkların azaltılmasında etkili olduğunu düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
Contract management starts with the contract negotiations and lasts until the end of the contract, and is the process that covers three fundamental functions required to compensate the goals of the project; Relationship Management, Project Delivery, and Administration of the contract. This thesis focused on investigating contract management behavior of Turkish construction companies in international projects.A survey was composed and interviewed with professionals for investigating the contract management behavior of contractors. The survey aimed to investigate; factors influencing contractors? behaviors, key success factors for contract management, company contract management organizations, claim issues, and conflict and dispute behaviors of firms. 51 companies participated to the survey.The survey results revealed that Turkish contractors consider contract management to be significant for success at international markets. Contractors are aware of the need for a continuous contract management application although this rate cannot be achieved in practise. Considering awareness as a driving factor for improvement it can be estimated that in future Turkish contractors will be managing their contracts in more efficient, organized and systematic ways than today. Results revealed that; contract management behaviors are mostly affected by the risk and complexity of the Project, regular contract process is the most impactful process on the success, and change order requests of the owners are the most frequent reasons of claims. According to respondents contract management can reduce number of conflicts and disputes.