Covering sequences and t, k-bentness criteria for boolean functions
Boole işlevleri için kapsayan dizinler ve t, k-büküklük ölçütleri
  1. Tez No: 238696
  2. Yazar: GÜZİN YILDIRIM KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DİKER YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, simetrik kriptografideki kripto-sistemlerinin önemli yapısal bloklarından olan ve m-ikiliden oluşan (m>1) her girdiye karşılık bir tek ikili çıktı üreten Boole fonksiyonlarına değinmektedir. Bu çalışmanın iki ana amacı vardır; ilk amaç Boole fonksiyonlarının kriptolojik özellikleri arasında ilişkiler geliştirmek; ikincisi ise kodlama teorisi ve kriptoloji arasında yeni bir geçiş oluşturan kavramlar üretmektir.İlk amaç doğrultusunda, Walsh görüngesi ve kapsayan dizinler arasında yeni bağlantılar kurularak, Walsh görüngesinin her sıfır frekansına bağlı kapsayan dizinin hesaplanması üzerine iki teorem sunulmaktadır.Tezin ikinci amacı için, yeni t,k-doğrusalımsı ve t,k-bükük fonksiyonlar tanımlayarak, Tokareva'nın k-bükük ve bizim t,k-bükük fonksiyonlarımızın, yaygın olarak bilinen Maiorana McFarland sınıfı bükük fonksiyonlarla doğrusal denkliğini gösterdik. Ayrıca, kriptolojik bir uygulama olarak, 1993 yılında Matsui tarafından tanımlanan doğrusal kriptanalizi genelledik ve kübik kriptanalizi tanımladık. Önerdiğimiz t,k-bükük fonksiyonlar tüm birinci, ikinci ve üçüncü derece fonksiyonlardan olabildiğince uzakta olduğu için, kübik kriptanalize karşı da dirençli oldukları kanısındayız.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with some crucial building blocks of cryptosystems in symmetric cryptography; namely the Boolean functions that produce single-bit result for each possible value of the m-bit input vector, where m>1. Objectives in this study are two-fold; the first objective is to develop relations between cryptographic properties of Boolean functions, and the second one is to form new concepts that associate coding theory with cryptology.For the first objective, we find further relations between the covering sequence and the Walsh spectrum, and present two theorems for the calculation of covering sequences associated with each null frequency of the Walsh spectrum.As for the second objective of this thesis, we have defined a new classes of bent functions. Next, we have shown that the newly defined classes of bent, namely Tokareva?s k-bent and our t,k-bent functions are affine equivalent to the well-known Maiorana McFarland class of bent functions. As a cryptological application, we have described the method of cubic cryptanalysis, as a generalization of the linear cryptanalysis given by Matsui in 1993. We conjecture that the newly introduced t,k-bent functions are also strong against cubic cryptanalysis, because they are as far as possible to t,k-bent functions.