Modeling, stability analysis and control system design of a small-sized tiltrotor UAV
Döner-rotorlu (tiltrotor) mini İHA modellemesi, kararlılık analizi ve kontrol sistemi tasarımı
  1. Tez No: 238697
  2. Yazar: FERİT ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsansız Hava Araçları (İHA) kameralar, algılayıcılar, iletişim araçları ve diğer faydalı yükleri taşıyabilen, uzaktan kumanda ile veya kendi kendine uçabilen hava araçlarıdır. Döner-rotorlu İHA'lar yapısal olarak sahip olduğu helikopter ve uçak modlarıyla, bu hava araçlarının havada asılı kalma ve yüksek seyir hızı gibi tercih edilen özelliklerini bünyesinde barındıran bir hava platformu olarak, kullanım alanlarındaki değişken ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yapıya sahiptir. Bu çalışmada, model uçak malzemeleriyle üretilebilecek döner-rotorlu bir mini İHA'nın kavramsal tasarımı yapılmış, aerodinamik modeli oluşturulmuş, helikopter, uçak ve geçiş modları için denge noktaları hesaplanarak doğrusal modelleri elde edilmiş, LQR (Linear Quadratic Regulator) yöntemiyle doğrusal kontrolcüler tasarlanmış ve bütün uçuş zarfı için kazanç ayarlama (Gain-scheduling) yöntemiyle kontrol sisteminin benzetimi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde, gerçek bir modelin prototipinin oluşturulmasına yönelik fikirler öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) are remotely piloted or self-piloted aircrafts that can carry cameras, sensors, communications equipment or other payloads. Tiltrotor UAVs provide a unique platform that fulfills the needs for ever-changing mission requirements by combining the desired features; hovering like a helicopter and reaching high forward speeds like an airplane. In this work, the conceptual design and aerodynamical model of a realizable small-sized Tiltrotor UAV is constructed, the linearized state-space models are obtained around the trim points for airplane, helicopter and conversion modes, controllers are designed using Linear Quadratic Regulator (LQR) methods and gain-scheduling is employed to obtain a simulation for the whole flight envelope. The ideas for making a real flying model are established according to simulation results.