Wind and wind wave climate for Turkish coast and application to Aegean and the Mediterranean sea
Türkiye kıyılarındaki rüzgar ve rüzgar dalga iklimi ve Ege ve Akdeniz için uygulaması
  1. Tez No: 238725
  2. Yazar: SERHAN ALDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. IŞIKHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Rüzgar kaynaklı dalgalar, balıkçı barınakları ve küçük deniz araçları üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu sebeple, rüzgar dalga iklimi balıkçı barınakları ve küçük limanların tasarımında önemli yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin Akdeniz kıyılarındaki rüzgar dalga ikliminin açığa çıkarılmasıdır. Bu amaçla ECMWF (Avrupa Orta Vadeli Tahminler Merkezi) tarafından belli bir ay süreli data sağlanmıştır. Elde edilen datalar, bu tez çalışması için geliştirilmiş olan bir yazılım aracılığıyla Türkiye'nin Akdeniz kıyıları boyunca seçilen çeşitli bölgelerde incelenecektir. Her bölge için rüzgar ve rüzgar dalga gülleri, belirgin dalga yüksekliğine karşılık ortalama ana rüzgar dalgası periyodu ilişkisi, en yüksek değerler istatistiği analizi ve log-lineer toplam dağılımları sunulacaktır. Geliştirilen yazılım ile girilen koordinatların ECMWF dataları kullanılarak bütün detaylı analizleri yapılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
The wind waves have significant effects on small craft and fisheries. Therefore, wind wave climate has an important role in the design and operation of fishing harbors and harbors for small craft. The purpose of this study is to identify the wind wave climate along the eastern part of the Mediterranean Sea coastline of Türkiye. For this purpose, wind wave data for a certain period is obtained from ECMWF for the analysis. Moreover, the data will be analyzed for locations selected along the Turkish coast using a special software developed for this thesis study. For every location, the wind wave roses, significant wind wave height versus mean period of primary wind relations, extreme probability distribution, and log-linear cumulative probability distributions will be presented. By the help of software developed, it will be possible to analyse any coordinate using ECMWF data.