Assessment of convention centers from users' perspective: Application of importance-performance analysis
Kongre merkezlerinin kullanıcı perspektifinden değerlendirilmesi: Önem-başarım analizi uygulaması
- Tez No: 238724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT TANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma öncelikle kongre merkezlerinin özelliklerini belirlemeyi, daha sonra bu özelliklere ilişkin kullanıcıların önceliklerini ve bunların kongre merkezleri tarafından ne ölçüde sağlanabildiğini değerlendirmeye yarayan bir yöntem önermeyi amaçlamaktadır. Veriler katılımcı, kongre organizatörü ve kongre merkezi çalışanları olmak üzere üç farklı kullanıcı grubuna dağıtılan anketlerle elde edilmiştir. Anket çalışması Türkiye'nin en başarılı kongre merkezi olması nedeniyle Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yürütülmüştür. Katılımcılardan bu kongre merkezini ve sunulan özellikleri kendi beklenti ve öncelikleri doğrultusunda değerlendirmeleri istenmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiş, merkezin özelliklerindeki önem ile başarım seviyeleri farklılığı ortaya konulmuştur.Bu çalışmanın, hem kongre merkezlerinin özelliklerinin tanımlanması yönüyle bu tesislerin tasarım kriterlerinin oluşturulmasında, hem de tesislerin kullanıcı perspektifinden değerlendirilmesini sağlayan bir metot sunması yönüyle tesis yönetimi alanında yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study firstly aims to identify facility features of the convention centers and then propose a method in order to identify users? priorities and evaluate what extent these were provided by the convention centre. Data has been collected using self-administered questionnaires from three group of users; attendees, employees and meeting planners. The study has been conducted in İstanbul Lütfi Kırdar Convention and Exhibition Center as a case, because of being the most remarkable convention center of Turkey. Each participant will be required to assess this convention center in terms of their priorities of expectations and features provided. The results have been evaluated statistically, and significant differences between the level of importance and performance of the facility features have been presented.This research is expected to be useful for constitution of design criteria of convention centers and effective management of the facilities, in terms of both identifying the features of convention centers and providing a method evaluating the performance of the facilities from the users? perspective.