Escherichia coli bakterisinin görüntü işleme teknikleriyle belirlenmesi
Image based identification of Escherichia coli bacteria
  1. Tez No: 238784
  2. Yazar: DİLEK TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KÜÇÜK, YRD. DOÇ. DR. A. EMİN KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Microbiology, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son zamanlarda tıp ve biyoloji alanındaki araştırmalarda, görüntü işleme hızlı ve güvenilir bir teknik olarak kendini ispatlamıştır. Mikrobiyoloji alanındaki çalışmalarda bakteri koloni sayımı önemli ve zaman alan bir işlemdir. Bakteri sayımı genellikle çıplak göze veya oldukça pahalı elektriksel alan ölçme yöntemi esaslı çalışan Coulter sayıcı makineleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, Escherichia coli nin petrideki koloni morfolojisi üzerinden görüntü esaslı sayımı incelenmiştir. Deneysel çalışmada Enterobacteriaceae ailesinden 4 farklı bakteri Eosin-methylene blue agar (Merck, Darmstadt, Germany) içeren petri üzerine ekilmiştir. Ekilen bakteri petri görüntüleri dijitize edilerek Escherichia coli koloni özellikleri belirlenmiştir. Sınıflandırma kriterleri belirlendikten sonra, metod yeni petri görüntüleri üzerinde denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Image processing has proven to be a fast and reliable technique in medical and biological research recently. In microbiological studies bacterial colony counting is an important and time consuming task. Counting is usually accomplished by bare human eye or with very expensive Coulter counter machines using electrical sensing zone technique. In this work, image based counting of Escherichia coli through its colony morphology in plate has been studied. Four different bacteria from Enterobacteriaceae family has been incubated on a plate containing Eosin-methylene blue agar (Merck, Darmstadt, Germany) for the experimental work. The images of these has been taken and digitized to determine the colony characteristics of Escherichia coli. After determining the criteria for identification, the method has been tested on a new set of plate images yielding satisfactory results.