Escherichia coli(E.coli) bakterisinin kekik yağı ve biyosürfektan kullanımı ile antibiyotik etkinliğinin artırılmasının araştırılması
Investigation of the increase of antibiotic efficacy of Escherichia coli(E.coli) bacteri̇a by using thyme oil and biosurfactant
- Tez No: 562189
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNYAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Güncel tıp uygulamalarında antibiyotiklere direnç gelişimi en önemli çözüm bekleyen sorunlardan biridir. Antibiyotiklere direnç gelişimi ile tedavilerin etkinlikleri düşmekte, hasta morbidite ve mortaliteleri oluşmakta ve tedavi maliyetleri artmaktadır. Doğal antibiyoterapi ya da antibiyotiklere destek kimyasallar bu konuda önem taşımaktadır. Çalışmamızda disk diffüzyon yöntemi kullanılarak, kekik yağı ve biosürfektan'ın iki tane Escherichia coli suşu üzerine direkt antibakteriyel etkisi ve 7 adet antibiyotik ile kombine edilmesinin etkileri araştırılmıştır. İki adet Escherichia coli suşu seçilmiştir( Kontrol suşu Escherichia coli ATCC-25922 ve dirençli Escherichia coli suşu). Her iki Escherichia coli suşu Eosin Methylene Blue agarda üretilmiştir. Üretilen bakterilerin Müller Hinton Agar besiyerine antibiyogram duyarlılık testi için yaygın ekimi yapılmıştır. Birinci aşamada ayrı ayrı kekik yağı ve biosürfektan emdirilmiş boş diskler ile antibakteriyel duyarlılık testi yapılmıştır. İkinci aşamada 7 adet farklı antibiyotik içeren diske 10µL dozda kekik yağı veya biyosürfektan emdirilerek kombine edilmesi ile testler tekrarlanmıştır. Elde edilen zon çapları istatistik olarak analiz edilmiştir. Biyosürfektan'ın her iki Escherichia coli üzerine de direkt antibakteriyel etkisi anlamlı bulunmamıştır. Biyosürfektan antibiyotik kombinasyonu ile de antibiyotik etkinliğinde anlamlı artış gözlenmemiştir. Kekik yağının her iki bakteriye de direkt antibakteriyel etkisinde anlamlı artış saptanmıştır. Kekik yağı-antibiyotik kombinasyonlarının çoğunda her iki Escherichia coli üzerine antibakteriyel etkisinde anlamlı artış saptanmıştır. Çalışmamızda biyosürfektanın direkt antimikrobiyal etkisi gösterilememiştir. Kombine antibiyotiklerin etkisini artırıcı etkisi gözlenmemiştir ya da etkisini azaltıcı yönde bir etki gözlenmiştir. Ancak kekik yağı hem direkt antimikrobiyal etki göstermiştir hem de antibiyotiklerden çoğunun etkinliğini artırıcı yönde etki etmiştir. Antibiyotiklere hızlı direnç gelişimi, enfeksiyonlara bağlı morbiditeler ve tedavi maliyetleri göz önüne alındığında; çalışmamızda elde edilen bulgular öncelikli olarak kekik yağının bağırsak ve üriner sistem enfeksiyonlarında tek başına ya da antibiyotiklerle kombine kullanılabileceğini göstermiştir. Çalışmamız ayrıca kekik yağının klinik kullanımı ile ilgili gelecekte yapılacak çalışmalara kaynak teşkil edebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In current medical applications, development of resistance to antibiotics is one of the most important problem. The efficacy of the treatments is decreased, morbidity and mortality rates of the patients and treatment costs increase with the development of resistance to antibiotics. Natural antibiotherapy or chemicals supporting antibiotics are important in this regard. In our study, the effects of thyme oil and biosurfactants direct antibacterial effects and combined seven antibiotics effects were investigated on Escherichia coli species. Two Escherichia coli strains were selected (Control strain Escherichia coli ATCC-25922 and resistant strain Escherichia coli). Both Escherichia coli strains were inoculated into Eosin Methylene Blue agar. The producted bacteria were cultivated by spreading method on Mueller Hinton agar media for the antibiogram susceptibility test. In the first stage, antibacterial susceptibility test was performed by thyme oil and empty disks impregnated with biosurfactant separately. In the second stage, the tests were repeated by combining seven different antibiotic-containing discs with a 10 µL dose of thyme oil or biosurfactant. The obtained zone diameters were analyzed by statistically. The direct antibacteria effect of biosurfactant on both two Escherichia coli species was not significant. Any significant increase in antibiotic activity was observed with the biosurfactant antibiotic combination. It was detected that thyme oil had a significant increase on direct antibacterial effect on both bacteria. A significant increase in antibacterial effect on both Escherichia coli was found in most of the thyme oil-antibiotic combinations. Direct antimicrobial effect of biosurfactant was not evident in our study. There was any effect of combined antibiotics or they had a decreasing effect. However, thyme oil indicated both direct antimicrobial effect and it increased the activity of most of the other antibiotics. In regard to rapid development of antibiotic resistance and associated morbidities and costs due to infections; the findings of our study have shown that thyme oil can be used alone or combined with antibiotics in the intestinal and urinary tract infections. In addition, our findings can be a guide to the further studies designed for clinical applications.