Çift yakıtlı (LPG-benzin) buji ateşlemeli bir motorda hacimsel verimin performans ve emisyonlara etkisi
The effects of volumetric efficiency on the engine performance and exhaust emission in a dual-fuel (LPG-gasoline) spark ignition engine
- Tez No: 238805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Teknik Eğitim, Science and Technology, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, LPG'nin kullanımıyla oluşan hacimsel kayıplar çift yakıt (Benzin+LPG) kullanımıyla kontrol edilmeye çalışılmıştır. Farklı oranlardaki benzin+LPG karışımlarından oluşan yakıtların kullanımında hacimsel verim ve buna bağlı olarak motor performansı, yakıt tüketimi ve egzoz emisyonlarının değişimi incelenmiştir.Deney sonuçlarına göre; karışım içerisindeki LPG oranının artması ile hacimsel verim de azalma tespit edilmiştir. Egzoz emisyonları ve yakıt ekonomisi açısından en iyi sonuçlar %100 LPG kullanımında elde edilmiştir. %100 LPG kullanımı ile özgül yakıt maliyetinde, karbondioksit, karbonmonoksit ve hidrokarbon emisyonlarında sırasıyla %23.5, %33.9, %53.3 ve %72.6 oranında azalma sağlanmıştır. Motor performansı açısından ise yalnız %25 LPG kullanım oranında olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the volumetric losses occurring due to the usage of LPG have been tried to be controlled using a dual fuel (gasoline + LPG). The changes in volumetric efficiency, engine performance, fuel consumption and exhaust emissions in using of different rating gasoline and LPG were examined.According to the test results; it has been found that there is a decrease in volumetric efficiency with the increase of LPG ratio in the mixture. The best results were obtained with respect to exhaust emissions and fuel economy, using 100% LPG. With the usage of 100% LPG, specific fuel consumption, carbon monoxide, carbon dioxide and hydrocarbon emissions decreased by 23.5%, 33.9%, 53.3% and 72.6%, respectively. With regard to engine performance, better results were obtained using 25% LPG.