Flekso baskı sistemi için baskı hazırlık ve kalıp hazırlama parametrelerinin incelenmesi
Analysis of parameters of preproduction and platemaking in flexo printing
  1. Tez No: 238815
  2. Yazar: NEHAR KEŞAN
  3. Danışmanlar: DR. TÜRKÜN ŞAHİNBAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Flekso baskı öncesi hazırlığının grafik çalışmalarında, tram özelliği, tramsıklığı, tram ton değeri özelliği, tram açıları, nokta kazancı ayarları baskıaşamasını büyük yönde etkiler. Üretim şekline göre montajın yapılması şarttır.Flekso baskı kalıbı hazırlama esnasında dijital yada analog kalıp hazırlamaarasındaki fark da genelde nokta kazancıyla ilgili farklar oluşur. Baskıesnasında seçilecek aniloksun hücre sayısı da ton değişikliklerine neden olur.Bu projede, flekso baskı hazırlığının baskı kalitesini nasıl etkilediğiaçıklanmıştır. Kalıp hazırlama sırasında hata yapılmaması için alınabilecektedbirler belirtilmiş, kaliteli baskı için ekstra renk seçimi ve bunun hangikoşullar altında basılması gerektiği yazılmıştır.Çalışmada, baskı hazırlık parametrelerinde dikkat edilmesi gerekenhususlar hakkında araştırmalar yapılıp bulguları belirtilmiştir. Yapılan testbaskıları ile kullanılan aniloks hücre değerlerinin baskı kalitesine etkisiincelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, test baskıları için dijital ve analogpozlandırma yöntemleri kullanılarak kalıplar hazırlanıp, bu kalıplar ile aynıkoşullar altında farklı anilokslar ile baskıları yapılmıştır.Yapılan test baskılarının, spektrofotometre ve densitometre ile yapılanölçümleri sonucunda ölçülen renk ve ton farlılıklarının bulguları, grafik vetablolar halinde karşılaştırıldı. Yine yapılan test baskılarındaki çizgi kalınlıklarıve nokta büyüklükleri, hazırlanan kalıp şekline göre incelendi. Kalıp üzerindekive baskı sonucundaki nokta kazanç değerleri ölçülüp bulgular tablolardaverildi. Farklı anilokslar ile yapılan baskılar spektrofotometre ile okunarakveriler renk yönetim programlarına aktarıldı ve farklı anilokslar ile elde edilenrenk evrenleri belirlendi. Yukarda yazılan bütün bu bulgular ve verileryorumlanarak kaliteli baskı için gereken parametreler için öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
In the graphical preparation of Flexo print preproduction, the quality of screening, the frequency of screening, the screen tone value, screening angles, and point margin settings have great influence on the printing process. Imposition according to method of production is rendered a must. During the preparation of flexo printing platemaking, the differences that arise between digital platemaking and analog platemaking generally have to do with dot gain. The cell count of the anilox roll chosen in printing also results in color and tonal variations. In this project, the impact of prepress on the finished product quality is displayed. The measures necessary in order not to make mistakes during platemaking are stated, and also the assignment of spot colors and under which circumstances they should be printed is explained in order to achieve quality prints. In this study, research has been conducted regarding the necessary focus of prepress parameters, and findings have been presented. The effects of test prints and the anilox roll values have been analyzed. Within the scope of experimentation, plates have been prepared for test prints via methods of digital and conventional exposition methods, printing has been conducted under the same circumstances but different anilox rolls with these plates. The findings related to color and tone variations that have been reached as a result of measurements via spectophotometer and densitometer of test printing, have been compared with the help of graphics and charts. Also, the line thickness and dot size in the test prints have been analyzed according to the plate that has been prepared. The findings have been presented on the charts after the dot gains on the plate and on the final print have been measured. Prints which have been made using different anilox rolls have been read via spectophotometer and the resulting data has been transferred into color management software and color universes from different anilox rolls have been determined. The findings and the information provided above have been interpreted and suggestions as to the necessary parameters in order to achieve quality printing have been put forth.