VoIP teknolojilerinde güvenlik
Security on VoIP technologies
- Tez No: 238817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
VoIP, internet üzerinden veri paketlerinin taşınmasını sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji, çok hızlı bir gelişim göstermiş ve kullanım oranları ciddi boyutlara ulaşmıştır. VoIP teknolojisinin getirdiği, düşük maliyet, kolay geliştirilebilen esnek bir yapı, kurulum ve kullanım kolaylığı gibi etkenler, bu teknolojinin yaygınlaşmasını sağlamıştır. VoIP, var olan internet altyapısını kullanması, kullanıcılar için her an her yerde erişilebilir olması anlamına gelmektedir. Ancak bu durum, internet üzerinden gelebilecek tehditlere açık olması sonucunu doğurmaktadır.VoIP teknolojisindeki en büyük sorunlardan biri, güvenlik tehditleridir. Güvenlik açıkları kullanılarak, VoIP sistemlerine saldırılar düzenlenebilir. Bu saldırılar sonucunda VoIP trafiği saldırganlar tarafından kesilebilir, kopyalanabilir, engellenebilir, yavaşlatılabilir veya değiştirilebilir. Bir VoIP sistemindeki güvenlik açıkları, kullanılan cihazlardan, yazılımlardan ve protokollerden kaynaklanabilir. VoIP teknolojisi kullanarak, güvenli iletişimin sağlanabilmesi için, bu parametreler doğru belirlenmeli ve sistem tasarımları bu ölçülere göre yapılmalıdır.Bu tez çalışmasında, VoIP mimarisi incelenmiş, bu teknolojide kullanılan protokoller ve çalışma şekillerine değinilmiştir. Daha sonra, VoIP teknolojisine karşı ne tür tehditler olduğu belirtilmiştir. Ardından, güvenlik tehditlerine karşı geliştirilen önlemler ve teknolojiler aktarılmıştır. VoIP güvenliği alanında yapılan çalışmalar araştırılarak, yapılan uygulamalar ve geliştirilen teknolojiler incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, laboratuar ortamında gerçek bir VoIP sistemine saldırılar düzenlenmiş ve sistemin farklı güvenlik seviyelerindeki tepkisi değerlendirilmiştir. Son olarak, opnet programı kullanılarak, güvenlik simülasyonları gerçekleştirilmiş, güvenli VoIP teknolojisinde güvenli iletişim için gereken unsurlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
VoIP is a technology that enables the transport of data packets on the Internet. This technology has shown a rapid development and utilization rate has reached important dimensions. VoIP technology obtains low cost, easy and flexible structure that can be developed, such factors as ease of setup and use. So, VoIP became widespread. VoIP uses the existing Internet infrastructure. This means that everyone can use VoIP at everytimetime and everywhere. However, this may result in being exposed to the threats via internet.One of the biggest problem in VoIP technology is the security threats. The attacks with the use of vulnerability on VoIP systems can be arranged. As a result of this attack, VoIP traffic can be interrupted, can be copied, can be prevented, can be slowed or changed by an attacker. Vulnerability in a VoIP system can arise from equipment, software and protocols. To ensure secure communications using VoIP technology, these parameters must be set correctly and the system design must be made according to these standards.In this thesis, VoIP architecture were examined, and the protocols used in these technologies have been mentioned. Then, the kind of threats that are used on VoIP technology have been specified. Development of standards against security threats and technologies have been develeoped. Examines the practices and technologies were developed in the area of VoIP security by researching the Works. In this thesis, attacks were made on a real VoIP system in a laboratory environment and the response of the system in different security levels was evaluated. Finally, by using opnet program, security simulations were performed, secure VoIP technology components required for secure communication have been identified.