21 st century university campus internetworking infrastructure
  1. Tez No: 155872
  2. Yazar: HAKAN BÜYÜKTOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK YARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET 21 st CENTURY UNIVERSITY CAMPUS INTERNETWORKING INFRASTRUCTURE Büyüktopcu, Hakan Bu çalışma ile, günümüz şartlarında ideal bir Üniversite kampusunun ağ teknolojileri altyapısının nasıl olması gerektiği ve yeni teknolojilerin entegrasyonu konusu detaylı olarak irdelenmiştir. Genel olarak tümleşik bir ağ yapısı üç ana başlık altında incelenir ; yerel alan şebekesi, geniş alan şebekesi ve ağ yapılan güvenliği. Yerel alan şebekesi coğrafi olarak birbirine çok yakın ya da aynı lokasyondaki ağ kullanıcıları arasında oluşturulan bir yapı olup kişisel bilgisayar, yazıcı, sunucu gibi aktif cihazları içerir. Yerel alan şebekeleri içerisinde değişik iletim metodları, topolojiler ve cihazlar yer alır. Son yıllarda kablosuz yerel alan şebeke teknolojisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiş ve buna bağlı olarak hem ağ içerisinde esneklik sağlanmış hem de verimlilik artışı olmuştur. Geniş alan şebekeleri coğrafi bakımdan çok uzak mesafelerdeki ağları birbirine bağlar. IEEE ağ standardı olan OSI katman yapısının ilk üç katmanında yer almaktadır. Point-to-Point, Frame Relay, X.25, ATM, ISDN, xDSL, VOIP gibi çok değişik protokol ve teknolojileri içerir. Kablolu ve kablosuz iletim teknolojilerini içermektedir. Internet'in çok hızlı gelişimiyle birlikte tüm dünyada kurumsal ağ yapılarının güvenliği konusu büyük önem kazandı. Buna paralel olarak da Firewall, IDS, Virus Protection, URL Filtering gibi çok çeşitli ağ güvenliği araçları geliştirildi ve saldırı biçimine bağlı olarak bunlara hergün yenileri eklenmekte. Bu tez çalışmasının sonucu olarak bütün bu bahsi geçen teknolojiler ve uygulamalar biraraya getirilerek Işık Üniversitesi yeni Sile kampusu ağ altyapısı tasarımı detaylarıyla planlanarak proje taslağı halinde sunuldu. Anahtar Kelimeler : Yerel Alan Şebekesi, Kablosuz Yerel Alan Şebekesi, Geniş Alan Şebekesi, Ağ Güvenliği, Sile Kampus Ağ Altyapısı Tasarımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 21 st CENTURY UNIVERSITY CAMPUS INTERNETWORKING INFRASTRUCTURE Buyuktopcu, Hakan In this thesis, we study emerging technologies for a University Campus Internetworking Infrastructure including wireless communication standards. Basicly, Internetworking is a collection of data networking technologies including Local Area Network (LAN), Wide Area Network (WAN) and Data Network Security. A LAN is a high-speed data network that covers a relatively small geographic area. It typically connects workstations, personal computers, printers, servers, and other devices. LANs offer computer users many advantages, including shared access to devices and applications, file exchange between connected users, and communication between users via electronic mail and other applications. Wireless LAN (WLAN) is an emerging technology providing mobility and efficiency. A WAN is a data communications network that covers a relatively broad geographic area and that often uses transmission facilities provided by common carriers, such as telephone companies. WAN technologies generally function at the lower three layers of the OSI reference model: the physical layer, the data link layer, and the network layer. WAN includes several protocols and technologies. WAN also covers wired and wireless transmission methods. With the rapid growth of interest in the Internet, network security has become a major concern to companies throughout the world. The fact that the information and tools needed to penetrate the security of corporate networks are widely available has increased that concern. Because of this increased focus on network security, several security issues (Firewall, IDS, Virus Protection, URL Filtering etc..) that arise when connecting a private network to the Internet are developed. All core practices and the proposed ones are applied to the Case Study for Işık University new Sile Campus Internetworking Infrastructure Design. Keywords : LAN, WLAN, WAN, SECURITY 111