Tornalama işleminde kesme parametrelerinin ve iş parçası uzunluğunun geometrik toleranslara etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of cutting parameters and workpiece length on the geometric tolerances in turning operation
  1. Tez No: 238824
  2. Yazar: ALİ TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Talaşlı imalat, imalat teknolojilerinde önemli bir üretim yöntemidir. Tornalama imalat yöntemi olan talaşlı imalatta sıklıkla kullanılmaktadır. Tornalama da kesme ve işleme parametreleri iyi belirlenmedir.Bu çalışmada, tornalama ile üretimi yapılan alüminyum parçanın boyutsal doğruluğu ve yüzey kalitesi analiz edilmiştir. İş parçası boyu, iş parçası çapı, talaş derinliği ve ilerleme oranının etkisi incelenmiştir. Tornalamada önemli bir gelişme parametresi olan kesme hızı bu çalışmada sabit tutulmuştur. Daha önceki çalışmaların tecrübesi ile kesme hızı göz ardı edilmiştir. Yapılan çalışmada, sonuçların ağırlıklı ve kabul edilebilir değer ve optimal olması için istatistiksel yöntem olan Taguchi metodu kullanılmıştır. Bu metot ile zaman ve maliyetten tasarruf edilmiş, deney sonuçları optimize edilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki regresyon analiz yöntemiyle modellenmiştir. Sonuçlar göstermişti ki kesme kuvveti, yüzey pürüzlülüğü, silindiriklik ve titreşim işleme yönteminde minimize edilmiş ve ürün kalitesi iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chip removal is an important production method in manufacturing technology. Turning is used frequently in chip removal as a machining method. The cutting an machining parameters have to be determined.In this work, the geometric tolerance and surface quality of an aluminium piece produced by turning is analysed. The effect of the length and diameter of working piece, cutting depth and feed rate were also investigated. The cutting speed, which is an important machining parameter ,was kept constant in this study. Going from past works and experience, the effect of cutting speed was igroned. Statical method of Taguchi was used in this work in order to obtain more reliable and optimum results. By this method, time and cost savings were made and test results were optimized. The relation between the dependent and independent variables were also modelled by regression analysis. The results showed that cutting force, surface rougness, cylindricity an vibration were minimised in machining process and production quality was improved.