Talaşlı imalat parametrelerinin yorulma ömrüne etkisi
Effect of machining parameters on fatigue life
- Tez No: 929858
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KEMAL AKYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İş parçası yüzeyinde oluşan mekanik değişimler malzemenin yorulma ömrünü etkilemektedir. Yorulma ömrünü artırmak için malzeme yüzeyine birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Kesici takım ve tezgâh teknolojilerindeki gelişmelerle kullanımı artan sert tornalama işleminde, kesme parametreleri malzeme yüzeyinde kalıcı değişimlere yol açmaktadır. Talaşlı imalat parametrelerinin yorulma ömrüne etkisi konulu doktora tez çalışmasında, birinci aşamada farklı malzemelerde kesme hızı, kesici malzemesi, ilerleme hızı, talaş derinliği, kesici geometrisi ve kesme açıları gibi imalat parametrelerinin etkileri araştırılarak, malzemenin yüzey tabakasında mekanik etkileri oluşturacak en kararlı imalat parametrelerin optimizasyonu Taguchi ve Yanıt Yüzey Yöntemleriyle yapılmıştır. Bu aşamada elde edilen verilerle, yorulma deneylerinin güvenilirliğini artırmak için en uygun imalat parametre sonuçlarının elde edilmesi amaçlanmıştır. İkinci aşamada ise DIN 100Cr6 malzemesinin, optimizasyon yapılan parametrelerin alt ve üst değerlerine duyarlılığının araştırılması için, R.R. Moure yorulma makinası tasarlanmış, üretilmiş ve yorulma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen numunelerde mikrosertlik değişimi ölçülmüş, deneyler sonucu elde edilen verilerle yorulma dayanımı grafikleri ve ASME eliptik master diyagramları oluşturularak sonuçlar literatür ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mechanical changes occurring on the workpiece surface affect the fatigue life of the material. Many different methods are applied to the material surface to increase fatigue life. In the hard-turning process, the use of which has increased with the developments in cutting tool and machine technologies, cutting parameters cause permanent changes on the material surface. In his doctoral thesis on the effect of machining parameters on fatigue life, in the first stage, the effects of manufacturing parameters such as cutting speed, cutter material, feed rate, depth of cut, cutter geometry and cutting angles in different materials were investigated, and the optimization of the most stable manufacturing parameters that would create mechanical effects on the surface layer of the material Taguchi and Response Surface Methods. With the data obtained at this stage, it is aimed to obtain the most appropriate manufacturing parameter results to increase the reliability of fatigue tests. In the second stage, to investigate the sensitivity of DIN 100Cr6 material to the lower and upper values of the optimized parameters, R.R. Moure fatigue machine was designed, manufactured and fatigue tests were carried out. Microhardness changes were measured in the produced samples, fatigue strength graphs and ASME elliptical master diagrams were created with the data obtained as a result of the experiments, and the results were interpreted by comparing them with the literature.