Treatment of high-solids synthetic domestic wastewater stream with high-rate anaerobic digesters
Yoğun partiküllü sentetik evsel atık su akımının yüksek hızlı anaerobik reaktörlerle arıtımı
- Tez No: 238863
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Evsel atık suyun oksijensiz arıtımı ile su kaynaklarına karışan organik atık miktarı azaltılmakta ve aynı zamanda yenilenebilir enerji üretimi sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, kullanılan enerji diğer arıtım sistemlerine oranla daha az olmaktadır. Konuya katkısı nedeniyle proje konusu, iki farklı tip anaerobik reaktörün (Oksijensiz Hareketli Bakteri Reaktorü (OHBR) ve Yukarı Akım Oksijensiz Çamur Bakterisi (YAOÇB)) evsel atık suyu 25 ? C'de arıtım performansları karşılaştırılması olarak seçilmiştir. 12 litrelik OHBR ve 5 litrelik YAOÇB reaktörleri evsel atık suyu temsil eden yapay koloidal karışım ile beslenmiştir. COD derişimi yaklaşık 600 mg L-1 olan sentetik atık su karışımı öğütülmüş pirinç ve kuru köpek maması ile tampon ve mineral çözeltisinden elde edilmiştir. İki sistem de 40 saatlik hidrolik tutuş zamanı 195 gün boyunca eşit şartlarda işletilmiştir, fakat denge durumuna ulaşılamamıştır. Denge durumu elde edilemesine rağmen, deney sonuçları tam boy bir OHBR'nün evsel atık su arıtımında iyi bir seçenek olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Anaerobic treatment of domestic wastewater greatly reduces the organic load to water bodies with less energy input while generating renewable energy. This study focuses the performance of two different types of high-rate anaerobic digesters (anaerobic migrating blanket reactor [AMBR] and upflow anaerobic sludge blanket [UASB] reactor) treating domestic wastewater at 25 ? C. A 12 L AMBR and a 5 L UASB were fed with a synthetic colloidal wastewater simulating domestic wastewater at a chemical oxygen demand (COD) concentration of approximatelly 600 mg L-1 (this synthetic wastewater consisted of a solution of blended colloidal rice and dog food with trace elements and buffer). Both systems were operated at an identical hydraulic retention time (HRT) of 40 hours and operated for 195 days, however steady-state conditions were not achieved. Although the steaty-state conditions were not reached, data show that full-scale AMBR would be a good choice for domestic wastewater treatment.