Sorption and destruction of veterinary antibiotics on natural minerals
Veteriner antibiyotiklerin doğal minerallerde adsorpsiyonu ve parçalanması
  1. Tez No: 238862
  2. Yazar: ASLİN ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Antibiyotiklerin aşırı kullanılması doğada birikmelerine sebep olur ve zararlı etkileri nedeniyle kirletici olarak sınıflandırılırlar. Bu çalışmada antibiyotik kirliliği kontrolünün önemi dikkate alınarak, yaygın bir şekilde kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotiği oksitetrasiklinin (OTC) doğal mineraller olan perlit, sepiyolit ve bentonite adsorpsiyonu incelenmiştir. Antibiyotik adsorpsiyonunda başlangıç antibiyotik konsantrasyonu, temas süresi ve pH etkileri kesikli adsorpsiyon deneyleri ile incelenmiştir ve adsorpsiyon veriminin büyük ölçüde ortam pH'ına bağlı olduğu saptanmıştır. Perlit, sepiyolit ve bentonitin pH 6.5'da OTC için adsorpsiyon kapasiteleri, sırasıyla 5.87, 5.57 ve 10.93 mg g-1 olarak bulunmuştur. Adsorpsiyon prosesini tanımlamak için yalancı-birinci derece, yalancı-ikinci derece, Elovich ve partiküllerarası difüzyon kinetik modelleri uygulanmıştır ve herbir adsorbent için OTC adsorpsiyonu yalancı-ikinci derece kinetic model ile tanımlanmıştır. Adsorpsiyon mekanizmasının açıklanması için standart adsorpsiyon izotermleri kullanılmış ve herbir adsorbent için Freundlich ve Temkin modelleri uygunluk göstermiştir. Adsorbentler arasında en yüksek verimi bentonit vermiş ve kullanılan bentonitin rejenerasyonu da adsorplanan OTC'nin ozon ve hidrojen peroksit ile giderimi sağlanarak gerçekleştirilmiştir. OTC'nin bentonitten ekstraksiyonu ozon prosesi için bir avantaj sağlasa da Fenton prosesinin performansını etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Excessive use of antibiotics induces accumulation of them in the environment and due to their adverse effects antibiotics are classified as an emergent pollutant. Considering the importance of antibiotic pollution control, the adsorption of a widely used tetracycline group antibiotic, oxytetracycline (OTC) onto perlite, sepiolite, and bentonite as natural adsorbents was investigated. The effects of initial antibiotic concentration, contact time, and pH on the adsorption of OTC were studied. Batch adsorption experiments indicate that the extent of sorption is strongly dependent on the pH of solution. The adsorption capacity of perlite, sepiolite, and bentonite for OTC at pH 6.5 was found 5.87, 5.57, and 10.93 mg g-1, respectively. Pseudo-first order, pseudo-second order, Elovich, and intraparticle diffusion kinetic models were applied to the experimental data to describe the adsorption process. It was found that OTC adsorption on each adsorbent could be described more favorably by the pseudo-second order kinetic model. Standard adsorption isotherms were used to fit the equilibrium data and isotherms of each adsorbent were adequately described by Freundlich and Temkin models. Among the investigated adsorbents bentonite exhibited the highest adsorption performance. The treatment of spent bentonite was also performed by Fenton and ozonation processes which efficiently degraded OTC. While the extraction pretreatment enhanced the OTC degradation efficiency of ozonation process, it didn?t affect the performance of Fenton process.