Kauçuk-metal yapıştırılması
- Tez No: 23891
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN MARŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Metal üzerine kauçuk yapıştırılmış malzemelerin kullanım alanları son yıllarda gitttikçe artan bir hızla gelişmiştir. Metal üzerine kauçuk yapıştırılmış malzemeler, öncelikle mer danelerde, contalarda, lastik tekerleklerde kullanılmaktadır. Yapıştırma işleminin iyi sonuçlanması, kullanılan kauçuk karışım reçetesine, metal yüzeyinin hazırlanma işlemine ve ya pıştırıcı kullanımına bağlıdır. Bu araştırmada, ençok kullanılan bir kauçuk cinsi olan NBR ( Nitril-Butadien kauçuk ) çelik üzerine yapıştırılmıştır. Yapışma işleminin mekanizmasından yola çıkarak, kauçuk çeşit leri ve özellikleri ayrıntılarıyla açıklandıktan sonra, yapış mada metal yüzeyinin hazırlanması ile ilgili bilgilere geniş önem verilmiş, bu yüzey hazırlamanın yapışmaya olan etkileri teorik ve deneysel olarak açıklanmıştır. Kumlanmış ve kumlanmamış çelik malzeme yüzeylerine, 3 fark lı karışım reçetesi ayrı ayrı uygulanmıştır. Vulkanizasyon işlemi sonucu, dinomometre ile yapılan öl çümlerle yapışma kalitesi araştırılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, karışım reçetesi II ve III kauçuklarının, kumlanmış bir çelik malzeme yüzeyi üzerinde, chemosil yapıştırıcısıyla en iyi sonucu verdiği tes- bit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently the use of rubbers adhered onto surface of the metals has been increasing steadily. They are used in many applications such as rollers, gaskets etc. To obtain a good adhesion process depends on preparation of metal surface, used the rubber mixing receipt and suitable adhesive type. In this work, a type of rubber mostly used, NBR, is adhered on the steel laminates. The mechanism of adhesion process was studied, the types and properties of rubbers were examined in detail, the effects of surface preparation on the adhesion process were also studied theoretically and experimentally. Three types of mixing receipt are applied separately to sandblasted and not sandblasted steel surfaces. In the end of the vulcanization process, adhesion quality was investigated by using dinamometer. Consequently, rubbers prepared from mixing receipt IT and III has shown the best results on sandblasted steel surfaces when adhered by chemosil.