Deneysel olarak üveit oluşturulan ginkgo biloba ekstresinin retina lipid peroksit ve glutatyon peroksidaz düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 23892
  2. Yazar: AYŞE BİLGİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
46 YI-ÖZET : Reaktif oksijen radikalleri aerobik metabolizmanın normal ara ürünleri olup, bunlar süperoksit anyonu, hidroksil radikali gibi toksik ürünlerdir. Ancak bunların toksik etkileri çeşitli antioksidan enzimler ve ajanlarla önlenmektedir. Üveitte inflamasyona bağlı doku hasarında reaktif oksijen radikallerinin rolü olduğu bildirilmektedir. Yine membran lipidi erinin serbest radikal aracılı zincir oksidasyonları bu toksik ürünlerin yol açtığı doku hasarının başlıca sebeplerindendir. Lipid peroksidasyonu olarak bilinen bu olay son ürün olan malondialdehit seviyesinin ölçümü ile değer lendiri lebi lmektedir İntraoküler dokularda da çoğu dokuda bulunan antioksidan sistemler yer almaktadır. Bunlardan biri olan glutatyon peroksidaz göz dokularında geniş bir yayı 1 im göstermektedir. Çalışmamızda antioksidan ajanların üveitteki serbest radikal aracılı doku hasarını önlemedeki rolünü değerlendirmek amacı ile pigmentli kobaylarda fakoanaf laktik üveit geliştirip radikal tutucusu olarak bilinen PAF inhibitörü ginkgo biloba ekstresi oral i 00 mg/kg dozda 10 gün boyunca ver i İdi. Bu ekstrenin retina lipid peroksidasyonu ve glutatyon peroksidaz düzeylerine etkisi araştırıldı.47 Ginkgo biloba ekstresinin üveitte artmış retina, lipid peroksidasyonunu azalttığı (p>0.05), üveitte düşmüş glutatyon peroksidaz değerlerini de arttırdığı izlendi (p>0.05). Üveit tedavisinde Ginkgo biloba ekstresinin diğer ilaçlarla kombine kullanılmasının faydalı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
48 YII-SOMMARY: Reactive oxygen radicals which are the intermediary products of the metabolism like superoxide anions and hydroxy 1 radicals are toxic to the organism. However their toxic effects can be prevented by several antioxidant enzymes and agents. It is known that the reactive oxygen radicals play important roles in the tissue destruction related to the inflammation seen in uveitis. Besides to these effects of the oxygen radicals chain oxidation of the membrane lipids by the free radicals play the essential role in the tissue destruction. These effects known as the lipid peroxidation and it can be determined by the measurement of malondialdehyde level, which is the last product. Antioxidant systems are found in the ocular structures like in the other tissues, one of the most known system glutathione peroxidase has an extensive distribution in the ocular tissues. In our study, we developed the phacoaraphy lactic uveitis in the eyes of the pigmented guinea pigs and we tried to evaluate the preventive roles of the antioxidant agents in the tissue destruction caused by uveitis, by giving p. o 100 mg/kg for 10 day, PAF inhibitor known as ginkgo biloba extract, which binds to the free radicals. The effect of the ginkgo biloba extract on the retina lipid peroxidation and the levels of glutathione peroxidase has been searched.49 It has been found that, in uveitis the increased rate of the retina lipid peroxidation was reduced (p>0.05), and the reduced levels of glutathione peroxidase was increased by the extract of ginkgo biloba (p> 0.05). ¥e reached to the conclusion that, the ginkgo biloba extract could combined with the other antiinflammatory drugs and has been beneficial effect in the treatment of uveitis.