İstanbul'un Anadolu Yakası'nın kentsel vejetasyonu
The urban vegetation of Istanbul-Anatolian Side
- Tez No: 238923
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL YARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
stanbul'un Anadolu Yakası'nın kent vejetasyonunu analiz etmek ve birlikler halindesınıflandırmak amacı ile yapılan bu çalısma, Braun-Blanquet metodu ile gerçeklestirilmistir.Çalısma sonucunda, arastırma alanında dagılım gösteren toplam olarak oniki adet birlik veonüç adet bitki grubu tesbit edilmistir. Birliklerden altısı ilk defa tarafımızdan tanımlanmısolup, bilim dünyası için yenidir. Tesbit edilmis bulunan birlik ve bitki grupları sunlardır:Lamio purpurei ? Calenduletum arvensis Ass. Nova BirligiErodio malacoidis ? Asphodeletum fistulosi Ass. Nova BirligiLathyro digitati ? Asphodeletum aestivi Ass. Nova BirligiDauco guttati ? Centauretum diffusae Ass. Nova BirligiLepidio graminifolii - Diplotaxetum tenuifoliae Ass. Nova BirligiCirsio polycephali ? Inuletum viscosae Ass. Nova BirligiSilybo ? Urticetum Br.-Bl. (1931) 1936 em. Br.-Bl. & al. 1951 BirligiCardario drabae ? Agropyretum repentis Müler & Görs 1969 BirligiGalio ? Conietum maculati Riv.- Mart. ex G. Löpez 1978 BirligiChenopodio albi ? Amaranthetum blitoidis Carretero, 1995 BirligiPhillyrea latifola ? Laurus nobilis Quezel, Barbero & Akman, 1980 BirligiQuerceto ? Pistacietum lentisci Schwarz, 1936 BirligiSarcopoterium spinosum Bitki GrubuErica manipuliflora Bitki GrubuTordylium apulum Bitki GrubuSinapis arvensis Bitki GrubuRapistrum rugosum Bitki GrubuCarduus pycnocephalus subsp. albidus Bitki GrubuCarduus nutans Bitki GrubuCentaurea iberica Bitki GrubuCentaurea solstitialis subsp. solstitialis Bitki GrubuRumex crispus Bitki GrubuAmmi visnaga Bitki GrubuCichorium intybus Bitki GrubuParietaria judaica Bitki GrubuBu birliklerin floristik, ekolojik ve sintaksonomik analizleri yapılmıs, arastırmaalanında, sinkorolojik dagılımları verilmistir. Maruz kaldıkları antropojenik tahribatınderecesi, Hemerobi Skalası ile açıklanmıstır. Birliklerin olusum ve gelisim kosulları ortayakonmus ve irdelenmistir.Bu vejetasyonun tahribatının önlenmesi, ya da en azından, mevcut durumununkorunması için alınması gereken tedbirler, öneriler seklinde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse and classify the urban vegetation distribution as associationsin the Anatolian Side of stanbul. Braun-Blanquet method was used for classification. As aresult of the study, a total of 25 associations and plant groups (twelwe associations andthirteen plant groups) distributing in the study area was found. Six of these associations havebeen idendified for the first time and they are new for the scientific world. These associationsand plant groups are as follows:Lamio purpurei ? Calenduletum arvensis Ass. NovaErodio malacoidis ? Asphodeletum fistulosi Ass. NovaLathyro digitati ? Asphodeletum aestivi Ass. NovaDauco guttati ? Centauretum diffusae Ass. NovaLepidio graminifolii - Diplotaxetum tenuifoliae Ass. NovaCirsio polycephali ? Inuletum viscosae Ass. NovaSilybo ? Urticetum Br.-Bl. (1931) 1936 em. Br.-Bl. & al. 1951 Ass.Cardario drabae ? Agropyretum repentis Müler & Görs 1969 Ass.Galio ? Conietum maculati Riv.- Mart. ex G. Löpez 1978 Ass.Chenopodio albi ? Amaranthetum blitoidis Carretero, 1995 Ass.Phillyrea latifola ? Laurus nobilis Quezel, Barbero & Akman, 1980 Ass.Querceto ? Pistacietum lentisci Schwarz, 1936 Ass.Sarcopoterium spinosum Plant GroupErica manipuliflora Plant GroupTordylium apulum Plant GroupSinapis arvensis Plant GroupRapistrum rugosum Plant GroupCarduus pycnocephalus subsp. albidus Plant GroupCarduus nutans Plant GroupCentaurea iberica Plant GroupCentaurea solstitialis subsp. solstitialis Plant GroupRumex crispus Plant GroupAmmi visnaga Plant GroupCichorium intybus Plant GroupParietaria judaica Plant GroupThe floristical, ecological and syntaxonomical analyses of these associations wererealized and their distributions in the study area were given. The degree of the anthropogenicdamage on them was explained by the Hemerobie Scale. The formation and developmentconditions of the associations were described and discussed.Protection aganist damage of this vegetation or at least protection of the existentsituation were presented as suggestions.