Erozyonun Doğu Karadeniz havzasında su mühendisliği yönünden oluşturduğu zararların incelenmesi ve çözüm önerileri.
  1. Tez No: 23906
  2. Yazar: C. ALKIN BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de ve Doğu Karadeniz Havzasında meydana gelen erozyon olayları ve bu alayların sonuçları araştırıldı. Çalışmada, öncelikle erozyonun tanımı, meydana gelişi, ortaya koyduğu zararlar ve erozyona karşı alınması gereken teknik ve kültürel tedbirler üzerinde duruldu. Doğu Karadeniz Havzası, Türkiye'nin en fazla yağış alan, akarsu ihtiva eden ve yüksek dağlık arazi yapısına sahip olması sebebiyle; erozyon ve erozyon olaylarının neticelerinden oldukça etkilenen bölgelerinden biridir. Yapılan bu çalışmada, Doğu Karadeniz Havzasında meydana gelen erozyon olayları ve bunların neticelerine bağlı olarak alınacak tedbirler, bölge şartları gözönünde bulundurularak araştırılıp, incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the conseguences of erosion incidents occured in Turkey and around Eastern Black Sea Basin uere scrutinized, In the study priority was given to the definition of erosion, the reasons for its existence, the damages it caused, and cultural and technological precautions to be taken against it. The Eastern Black Sea basin having high altitude mountaineous land features is the richest area for rainfal running waters, rivers in Turkey ; due tû all these, the region is the most susceptible to erosion and erosionrelated occurences. In this study, the erosion incidents and their related consequences were investigated as a whole, considering the conditions of the region, in order to determine precautions against erosion incidents.