İnvivo koşullarda demirin adenozin 5'trifosfataz (ATPaz) enzim sistemi üzerine olan etkisinin araştırılması
- Tez No: 23909
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmamızda aşırı demir birikimi olan hastaların, kontrol grubuyla kıyaslaması esas alınarak, eritrosit zarlarındaki Na“H-K-/Mg~':E ATPaz, Mg*”3 ATPaz ve Ca*S2/Mg*îa ATPaz enzim sistemlerinin spesifik aktivite değerleri araştırılmıştır. Kontrol grubuna ait Na*-K*/Mg*s ATPaz, Mg*ffi ATPaz ve Ca^/Mg-*-52 ATPaz enzim sisteminin spesifik aktivite ortalama değerleri sırasıyla 349+.17.66, 329±15.30, 904±28. 55 nmol Pi/mgr protein/saat olarak saptanmıştır. Desferioksamin almadan önce aşırı demir birikimi olarak değerlendirilen ve model olarak talassemi hastaları içinden seçilen gruba ait Na~-KVMg*E ATPaz, Mg*-:E ATPaz ve Ca-^/Mg** ATPaz enzim sistemine ait spesifik aktivite ortalama değerleri sırasıyla 244+.12.33, 305±14.94, 723±22. 83 olarak saptanmıştır. Ayrıca bu hasta gruba ait desferrioxamin aldıktan sonra belirli günlerde yeniden meritrosit zar ATPaz enzim sistemlerinin spesifik aktiviteleri ölçülmüştür. Bunlar sırasıyla birinci gün sonunda 227±11.50, 308115.21, 648119.70; yedinci gün 239112.07, 3İ4±15.51, 663120.40; onbeşinci gün sonunda 243±12.31, 323+15.67, 671±20.74; otuzuncu günde ise 246±12.34, 326+15.83, 677±21. 18 olarak bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlara göre özellikle aşırı demir birikimi olan olgularda eritrosit zarı ATPaz enzim sistemlerinin spesifik aktiviteleri kontrol grubuna oranla azalma göstermiş olup, demir ile kelat teşkil ederek demir birikimini önlemede etkili unsur olarak gösterilen desferrioxamin maddesinin kullanımı sonucunda ise birinci, yedinci, onbeşinci ve otuzuncu günlerde biraz da olsa eritrosit zar ATPaz aktivitelerinde artışlar gözlenmiştir ve bu sonuçlar bize dışardan verilen desf errioxaminin en azından vücutta demir birikimini azalttığı ve buna bağlı olarak eritrosit zar sistemine aşırı demir birikiminin yapacağı olumsuz yöndeki etkinin kaldırılabileceği görüşünü 75kazandırmıştır. Model olarak düşünülen talaş s emik olguların daha geniş çapta araştırılması, eritrosit zar hasarlanma sebeplerinin ayrıntılı olarak bilinmesi ve bu konuda çok daha aydınlığa kavuşabilmek amacıyla araştırmaların derinliğini artırmak kanaatine varılmıştır. 76
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In our study, the patients who have excess iron cumulation, specific activity values of the sodium- potass ium/Magnes i um adenosine 5 'triphosphatase, Magnesium adenosine 5' triphosphatase and Calcium/Magnesium adenosine 5 'triphosphatase enzyme systems in the erythrocyte membranes were investigated by comparing with the control group- Specific activity mean values of Sodium8Potassium/Magnesium adenosine 5 'triphosphatase and Calcium/Magnesium adenosine 5 'triphosphatase enzyme systems in the control group were 396±17-66, 329±15.30, 904±28.55 nmol Pi/mgr. protein/hour respectively Specific activity mean values of Sodium-Potassium adenosine 5 'triphosphatase, magnesium adenosine 5 'triphosphatase and Calcium/Magnesium adenosine 5 'triphosphatase enzyme systems of the thalassemic patients who were cumulation before desferrioxamine intake were 244+12.33; 305±14.94 and 723±22. 83 respectively. Furthermore, specific activities of erythrocyte membrane adenosine 5' triphosphatase enzyme systems were measured in the patient group who were administered desferrioxamine in certain days. These were found as 227±11.50, 308±15. 21 and 628±19. 70 in the end of the l-fc day; 239+12.07, 314+15.51 and 663±20.40 in the end of 7*n- day; 243±12.31, 323±15.67 and 671+20.74 in the end of the 15*H day and 246Ü2.34, 326±15.83 and 677±21.18 respectively. 77