Controlled delivery of chalcone via biopolyester nanohybrid
Biyopoliester nanohibrit ile kalkonun kontrollü salımı
  1. Tez No: 831650
  2. Yazar: YASEMİN KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ YÜKSEL GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Son yıllarda biyolojik olarak parçalanabilen, biyobozunur polimerler özellikle medikal uygulamalarda büyük ilgi görmüş ve geleneksel petrol temelli sentetik polimerlerin yerini almaya başlamıştır. Polikaprolakton (PKL), biyolojik olarak parçalanabilme özelliğine sahip alifatik bir polyesterdir. Yapısındaki alifatik ester bağları hidrolize duyarlıdır ve bu sayede vücut içerisinde biyolojik olarak parçalanabilmektedir. Bununla birlikte, biyolojik olarak parçalanması vücutta oldukça yavaştır. Uygulama alanına göre biyobozunurluğun artırılması gerektiği takdirde çeşitli yöntemler kullanılarak biyobozunma hızı artırılabilir. Bu yöntemler arasında farklı polimerler ile harman, kompozit ya da kopolimerler oluşturularak veya farklı üretim yöntemleri kullanılarak kristalinite yüzdesinin azaltılması sayılabilir. Hibrit polimerler, iki farklı polimer tipinden veya bir polimer ve bir inorganik dolgu malzemesinden oluşur. Bu tür hibrit polimerler sayesinde hibrit sistemin bileşenlerinin kendi başlarına kullanılmasıyla elde edilemeyen özellikler elde edilebilir. Üstün fiziksel, mekanik ve kimyasal özelliklere sahip dayanıklı polimerik malzemeler tıbbi uygulamalar için oldukça talep görmektedir. Bu malzemelerin, çok düşük veya çok yüksek pH ortamları ve mekanik stres gibi insan vücudunun zorlu koşullarında dayanım ve performans gösterebilmesi çok önemlidir. Bu tür gelişmiş tıbbi cihazların üretilmesine yönelik yaklaşımlardan biri, hibrit polimerik malzemelerin kullanılmasıdır. Basit bir ifadeyle, bir hibrit polimer, biri doğal veya sentetik bir polimer olan ve moleküler düzeyde birbirleriyle etkileşime giren iki bölmeden oluşan malzemedir. Organik/inorganik hibrit bir sistemin oluşumu, her bir bileşenin avantajlı özelliklerinden yararlanılmasına veya bazen sinerjik olarak gelişmiş özellikler yaratılmasına izin verir. Özellikle ilaç verme ve kontrollü salım uygulamalarında, demir oksit nanoparçacıkları, altın nanoparçacıkları, gümüş nanoparçacıkları, gözenekli silika ve çeşitli kil türleri gibi birkaç inorganik malzeme ya ayrı ayrı ya da polimerlerle birleşerek yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu inorganik malzemeler küçük partikül boyutları ve gelişmiş optik, elektriksel ve mekanik özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. İnorganik malzemelerin üstün özellikleri olmasına rağmen, bu tür inorganik parçacıkların ilaç taşıyıcıları olarak kullanılmasının bazı sakıncaları vardır. Ana dezavantaj, stabilite ve iyi dağılım sağlamak için yüzey modifikasyonları gerektirmeleridir. Genel olarak, bu inorganik partiküller, biyobozunur ve biyouyumlu polimerlerle kaplama, aşılama veya kompozitler oluşturma yoluyla ilaç salım uygulamalarında kullanılır. Bu yaklaşım aynı zamanda başarılı ilaç salım sisteminin geliştirilmesinde anahtar özelliklerden biri olan partiküllerin biyouyumluluğunu da arttırır. Bu polimerler sentetik veya doğal olabilir ve tıbbi uygulamalar için organik/inorganik hibrit sistemlerde en yaygın olarak kullanılan polimerler polikaprolakton, polivinil alkol, poli(d,l-laktid-ko-glikolid), polietilen glikoldur. Bir polimer ve inorganik partiküller ile geliştirilen organik/inorganik hibrit sistemler, iki bileşen arasındaki etkileşimlere bağlı olarak iki ana grup altında sınıflandırılabilir. Sınıf 1 hibrit sistemlerde, inorganik parçacıklar, Van der Waals, elektrostatik etkileşimler ve hidrojen bağı gibi zayıf moleküller arası kuvvetler tarafından polimer matrisinde tutulur veya matris içerisine kapsüllenir. Organik/inorganik hibrit malzemelerin bu sınıfı, yerinde veya yerinde olmayan yöntemlerle sentezlenebilir. 2. Sınıf organik/inorganik hibrit sistem, organik ve inorganik bileşenler arasındaki kovalent veya iyonik bağ ile oluşturulur. Bu kovalent bağlanma, inorganik partiküllerin varlığında polimerin yerinde sentezi, inorganik malzemenin yerinde oluşturulması veya her ikisi de ex situ olarak üretilen polimer ve inorganik malzemenin kombinasyonu olmak üzere iki farklı yaklaşımla oluşturulabilir. Arayüz karakteristiği, geliştirilen hibrit sistemin özelliklerini değiştiren önemli bir faktördür. PKL, bozunma ürünleri vücutta metabolize edilebildiği veya doğrudan vücuttan atılabildiği için biyouyumluluğu yüksek bir polimerdir. Biyobozunurluğu ve biyouyumluluğu nedeniyle PKL, tıbbi uygulamalarda kullanım için ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmıştır. PKL tabanlı materyaller, kemik dokusu rejenerasyonu, cilt dokusu mühendisliği ve vasküler doku mühendisliği uygulamalarında başarıyla kullanılmıştır. Ek olarak, PKL bazlı ilaç salım sistemlerini kullanan çeşitli çalışmalar yapılmıştır. PKL, halka açma polimerizasyonu (ROP) yoluyla hem kimyasal hem de enzimatik olarak sentezlenebilir. Endüstriyel üretimde kalay oktoat metalik bir katalizör olarak kullanılır. Metalik katalizörler yüksek sıcaklık ve basınçta çalışır. Ayrıca, son ürün, uzaklaştırılmamış metalik kalıntı nedeniyle toksik olabilir ve bu nedenle PKL'nin tıbbi uygulamalarda kullanılma şansını azaltır. Öte yandan, enzimler toksik değildir ve daha hafif koşullarda reaksiyonları katalize edebilir. Lipaz enzimleri, ε-kaprolaktonun (KL) polimerizasyonunu katalize eder. Bu reaksiyonun ilk basamağında lipaz enzimi ε-kaprolakton ile reaksiyona girerek enzim-KL kompleksini oluşturur. Daha sonra ortamdaki hidroksil uçlu molekül ara ürün ile reaksiyona girer ve polimerin ilk zinciri oluşur. Daha sonra zincir büyümesi bu molekül aracılığıyla devam eder. İlaç taşıma sistemi (DDS) tasarımları, ilacın farmakokinetiğini ve biyolojik dağılımını geliştirir ve sürekli bir salım profili sağlar. DDS, geleneksel ilaç formülasyonlarına kıyasla bazı istisnai özellikler sağlar. Hastalıkların tedavisinde kullanılan aktif maddelerin en büyük dezavantajı, bazı moleküllerin hidrofobik karakterde olması nedeniyle vücut sıvılarında aglomere olmasıdır. Geleneksel ilaç formülasyonları, uygun katkı maddeleri kullanarak bu karmaşıklığa bir çözüm getirmektedir. Bununla birlikte, bu katkı maddelerinin amaçlanan etki alanı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. DDS tasarımlarında genellikle ipek fibroin, kolajen, jelatin, albümin, nişasta, selüloz, kitosan, poli(laktik asit), polikaprolakton, poliglikolik asit ve polilaktik glikolik asit gibi biyouyumlu polimerler kullanılmakta ve bu da katkı maddesi ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Bu tür tasarımlarda kullanılan ilaç taşıyıcı da dozajı kontrol ederek ve toksik limitin altında tutarak hedeflenen bölgeyi aktif moleküllerin toksik etkilerinden korur. Taşıyıcı malzemenin bir başka işlevi, aktif molekülleri vücut metabolizması tarafından erken ve hızlı bozulmadan korumaktır. Akıllı ilaç taşıma sistemleri (SDDS), aktif maddeleri istenen etki alanına iletmek ve fiziksel veya kimyasal bir değişiklikle uyarıldığında serbest bırakmak için tasarlanmış ve geliştirilmiş sistemlerdir. SDDS'yi kullanmanın temel amacı, aktif malzemenin, hedeflenmeyen bölgelere herhangi bir yan etkiye neden olmadan istenen eylem bölgesine iletilebilmesi için salım kinetiğini kontrol etmektir. Aktif maddenin kontrollü salımı genellikle uyaranlara tepki veren polimerler tarafından sağlanır. Bu tür polimerler, ilaç salımını kolaylaştıran farklı fiziksel koşullara maruz kaldıklarında yapısal değişikliklere uğrayabilirler. Fiziksel ortamdaki bu değişiklikler veya“uyarıcılar”, ışık radyasyonu, sıcaklık, pH ve manyetik uyaranlar olabilir. SDDS, pH'a duyarlı sistemlerin oldukça araştırıldığı kanser tedavisinde özellikle yararlıdır. Kalkonlar, bitkilerde doğal olarak bulunan açık zincirli moleküllerdir. Kimyasal yapıları, aralarında üç karbonlu α,β-doymamış karbonil sistemi bulunan iki aromatik halkadan oluşur. Bu yapı, kalkonlar ve diğer flavonoidler arasındaki temel farktır. Kalkonların kimyasal yapısı, aromatik halkalara fonksiyonel grupların eklenmesiyle çeşitlendirilebilir. Bitkilerde kalkon molekülleri, ayırt edici, yoğun sarı bir renge sahip oldukları için pigment görevi görür. Trans-kalkon (TC), doğada bol miktarda bulunması, kolay elde edilebilmesi ve basit yapısı nedeniyle biyolojik aktiviteleri açısından son yıllarda dikkatleri üzerine çekmiştir. TC'nin çeşitli tiplere karşı antikanser aktivitesi olduğu kanıtlanmıştır. Trans-kalkonun anti-leishmania aktivitesi geniş çapta araştırılmıştır. Çalışmalar, Leishmania amazonensis kaynaklı kutanöz leishmaniasis tedavisi için bileşiğin etkisini göstermiştir. TC ayrıca anti-inflamatuardır ve çeşitli inflamatuar hastalıkların neden olduğu oksidatif stresi azaltarak etki eder. Bununla birlikte, TC'nin klinik kullanımında, esas olarak suda çözünemez olması ve dolayısıyla düşük biyoyararlanımı olmak üzere sınırlamalar vardır. TC bitki bazlı bir kimyasaldır, bu nedenle vücuttaki toksisitesi sentetik ilaç moleküllerine kıyasla nispeten düşüktür. Bununla birlikte, vücutta TC birikiminin son derece riskli bir yönü, TC'nin bir proöstrojen olmasıdır. TC, metabolik olarak diğer birçok kimyasala dönüştürülür. Bu bileşiklerin östrojenik aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir. Dişilerde erken ergenlik, obezite, sperm sayısında azalma, üreme organlarında ve cinsel davranışlarda değişiklikler ve bazı kanser türlerinde artış gibi ksenobiyotik bileşiklerin bu östrojenik aktivitesine bağlı olarak memelilerde birçok olumsuz sağlık etkisi meydana gelebilir. Bu nedenle, TC tedavisinin dozajını kontrol etmek ve TC moleküllerinin vücutta birikmesini önlemek çok önemlidir. Bu çalışma, düşük kristallik ve hidrofilik karaktere sahip PKL ve silika partiküllerine dayalı yeni bir hibrit polimer sentezlemeyi amaçlamıştır. Sentez reaksiyonu, immobilize edilmiş Candida antarctica Lipase B ile katalize edilen ε-kaprolaktonun in situ halka açma polimerizasyonudur. Bu çalışmada, Candida antarctica Lipaz B'nin serbest formu fiziksel adsorpsiyon ile pirinç kabuğu külü üzerine immobilize edilmiştir. Enzim immobilizasyonu sağlanarak CALB'nin özgüllüğü ve stabilitesi arttırılmıştır. Enzimin immobilize edildiği destek materyali önceden temizlenmiş pirinç kabuklarının 650 °C'de 6 saat fırında yakılmasıyla hazırlanmıştır. Üretilen RHA, daha sonraki adımlarda nanohibrit sisteminin oluşumunda çok önemli bir rol oynayan yüksek silika içeriğine sahip bir malzemedir. RHA yüzeyine enzim adsorpsiyonunu kolaylaştıracak fonksiyonel gruplar eklemek için enzim immobilizasyonundan önce 3-APTES, 3-APTMS, 3-GPTMS ve 3-TMSPDA olmak üzere dört farklı organosilan bileşiği kullanılarak yüzey modifikasyonu gerçekleştirilmiştir. TGA eğrilerinin analizinden elde edilen sonuçlar, farklı organosilan bileşiklerinin farklı davrandığını göstermiştir. Yüzey modifikasyon yüzdeleri 3-APTES, 3-APTMS, 3-GPTMS ve 3-TMSPDA için sırasıyla %1,2, %0,8, %3,7 ve %10,1 olarak hesaplanmıştır. Bu reaksiyon, RHA'nın –OH grupları ve kullanılan silanizasyon ajanlarının metoksi veya etoksi grupları aracılığıyla gerçekleşmiş ve Si-O-Si bağları oluşmuştur. Yüzeyi modifiye edilmiş RHA üzerinde CALB immobilizasyonundan sonra, elde edilen katalitik sistemler, ε-kaprolaktonun polimerizasyonunu katalize etmek ve PKL bazlı nanohibrit sistemlerin yerinde sentezini gerçekleştirmek için kullanılmıştır. Bu reaksiyon sırasında, saf PKL'nin uzun, alifatik zincirlerinin yanı sıra yüzeyi modifiye edilmiş RHA'nın serbest –OH gruplarına aşılanmış kısa PKL zincirleri sentezlenmiştir. Bu nedenle, silikadan PKL aşılamasının başarılabilmesi için yüzey modifikasyonunu optimum seviyede tutmak çok önemlidir. TGA eğrileri ile yapılan hesaplamalar silanizasyon yüzdesi ile aşı yüzdesi arasındaki ilişkiyi kanıtlamıştır. Silanizasyon yüzdesi %10,1 olan T-RHA aşılı PKL üretememiştir. Bu analizden elde edilen kanıtlar, belirli bir miktarda artan silanizasyon yüzdesinin aşılama verimliliğini arttırdığını göstermektedir. Önceki çalışmalar, PKL zincir uzunluğu ile yüzey Si-OH gruplarının sayısı arasında ters bir ilişki olduğunu öne sürmektedir. Bu çalışmanın bulguları, silanol gruplarının yüksek sayıda büyüyen zincirle sonuçlanan polimerizasyon reaksiyonu için yardımcı başlatıcılar olarak davrandığını öneren önceki çalışmaların bulgularıyla uyumludur. Nanohibritlerde düşük moleküler ağırlık ve silika tarafından kristal oluşumunun engellenmesi ile ilişkili olarak tüm nanohibrit numunelerin kristallik yüzdesinde önemli bir düşüş gözlemlenmiştir. Ayrıca aşılanmış PKL'nin neden olduğu kısıtlı hareketliliğe bağlı olarak artan camsı geçiş sıcaklığı gözlemlenmiştir. PKL bazlı nanohibritler hidrofiliktir. Nanohibritlerin hidrofilik karakteri, yüklü ilaç moleküllerinin biyoyararlanımını belirgin bir şekilde artırabilir, bu nedenle nanohibritler, ilaç salım uygulamaları için bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmanın devamında, O/W emülsiyonu yöntemi ile mikroküreler ve arayüzey polimer biriktirme yöntemi ile nanoküreler geliştirilmiş ve yükleme etkinliği ve in vitro salım davranışı araştırılmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde sentezlenen PKL tabanlı nanohibritler, bu ilaç salım sistemlerinde polimerik taşıyıcı olarak kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucu, %60-75 kapsülleme verimliliğine sahip optimum mikroküre formülasyonlarının olduğunu göstermiştir. Bu çalışmadan ortaya çıkan daha önemli bulgulardan biri, TC salınımının kontrollü bir şekilde 22-57 güne uzatılmış olmasıdır. Suda çözünmeyen bir molekül olan TC'nin biyoyararlanımını artırabildiğinden, hidrofiliklik üretilen mikrokürelerin önemli bir özelliğidir. Ara yüzey polimer biriktirme veya nano çökeltme yöntemiyle üretilen TC yüklü nanoküreler ile de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Nanoküreler ile daha yüksek kapsülleme verimliliği (%80-83) elde edilmiştir. Nanokürelerden TC salımı, mikroküre formülasyonlarına göre arttırılmıştır; kümülatif salım %83-90'a ulaşmıştır. Nanoküreler pH'a bağlı salım davranışı göstermiştir; salım ortamının asitliği ilaç salımını arttırmıştır. Asidik koşullar altında nanokürelerden artan TC salımının, asidik koşullar altında flavilyum katyonlarının oluşumu nedeniyle TC'nin artan çözünürlüğünden kaynaklandığı düşünülmektedir. TC salımı, nötral pH'da 28 güne uzatılmıştır. Su temas açısı ölçümleri, nanokürelerin hidrofilik karakterini de ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın bulguları, hastalıkların uzun süreli tedavisinin sağlanmasında mikrokürelerin ve nanokürelerin olası bir uygulamasını önermektedir. Asidik salım ortamı ilaç salımını desteklemiş ve daha hızlı salım kinetiği ve artan kümülatif salım ile sonuçlanmıştır. Mikroküre ve nanoküre formülasyonlarından pH ile tetiklenen ilaç salımı, kanser tedavisinde tümör hedefli ilaç taşınımı ve salımı için kullanılabilir. Mevcut çalışma, akıllı ilaç salımında söz konusu hibrit polimerin uygulanmasına yönelik gelecekteki araştırmalar için zemin hazırlamaktadır. Sitotoksisite, hücre canlılığı ve in vivo farmakokinetiği belirlemek için kapsamlı bir çalışmanın yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, biodegradable, biodegradable polymers have received great attention especially in medical applications and have begun to replace traditional petroleum-based synthetic polymers. Durable polymeric materials with superior physical, mechanical and chemical properties are highly demanded for medical applications. It is crucial that these materials can survive and perform in the harsh conditions of the human body, such as very low or very high pH environments and mechanical stress. One approach to manufacturing such advanced medical devices is the use of hybrid polymeric materials. In simple terms, a hybrid polymer is material consisting of two compartments, one of which is a natural or synthetic polymer, interacting with each other at the molecular level. The formation of an organic/inorganic hybrid system allows us to take advantage of the advantageous properties of each component or to create enhanced properties, sometimes synergistically. Especially in drug delivery and controlled release applications, several inorganic materials such as iron oxide nanoparticles, gold nanoparticles, silver nanoparticles, mesoporous silica and various types of clay are widely used either individually or in combination with polymers. These inorganic materials are preferred because of their small particle sizes and improved optical, electrical and mechanical properties. Despite the superior properties of inorganic materials, the use of such inorganic particles as drug carriers has some drawbacks. The main disadvantage is that they require surface modifications to ensure stability and good dispersion. Generally, these inorganic particles are used in drug delivery applications by coating or grafting with biodegradable and biocompatible polymers or forming composites. This approach also increases the biocompatibility of particles, which is one of the key features in the development of successful drug delivery system. These polymers can be synthetic or natural, and the most commonly used polymers in organic/inorganic hybrid systems for medical applications are polycaprolactone, polyvinyl alcohol, poly(d,l-lactide-co-glycolide), polyethylene glycol. Organic/inorganic hybrid systems developed with a polymer and inorganic particles can be classified under two main groups depending on the interactions between the two components. In Class 1 hybrid systems, inorganic particles are trapped or encapsulated in the polymer matrix by weak intermolecular forces such as Van der Waals, electrostatic interactions, and hydrogen bonding. Class 2 organic/inorganic hybrid system is formed by covalent or ionic bonding between organic and inorganic components. This covalent bonding can be formed by two different approaches: polymer in situ synthesis in the presence of inorganic particles, in situ formation of inorganic material, or a combination of polymer and inorganic material, both of which are produced ex situ. Interface characteristic is an important factor that changes the characteristics of the developed hybrid system. PCL has high biocompatibility as its degradation products can be metabolized in the body or excreted directly from the body. Because of its biodegradability and biocompatibility, PCL has been approved by the US Food and Drug Administration for use in medical applications. PCL-based materials have been successfully used in bone tissue regeneration, skin tissue engineering and vascular tissue engineering applications. In addition, several drug release studies using PCL-based drug delivery systems have been reported. PCL can be synthesized both chemically and enzymatically via ring-opening polymerization (ROP). Industrially, tin octoate is used as a metallic catalyst. Metallic catalysts operate at high temperature and pressure. Also, the end product may be toxic due to unremoved metallic residue, thus reducing the chances of PCL's medical applications. On the other hand, enzymes are non-toxic and can catalyze reactions in milder conditions. Lipase enzymes catalyze the polymerization of ε-caprolactone (CL). Drug delivery system (DDS) designs improve drug pharmacokinetics and biodistribution and provide a sustained release profile. DDS provides some exceptional properties compared to conventional drug formulations. The major disadvantage of active substances used in the treatment of diseases is that some molecules agglomerate in body fluids due to their hydrophobic character. Conventional drug formulations provide a solution to this complexity by using appropriate additives. However, these additives can have adverse effects on their intended site of action. The drug carrier used in such designs also protects the targeted area from the toxic effects of active