Genel sağlık sigortası kapsamında aile hekimliği: Hukukî bir değerlendirme
Family medicine within the context of general health insurance: A legal evaluation
  1. Tez No: 239147
  2. Yazar: PELİN TUAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Son yıllarda ekonomik, sosyolojik ve politik bir olgu olarak algılanan sağlık, bütün ülkelerde çözülmesi öncelik kazanmış bir konudur. Sağlık ve sosyal güvenlik politikaları çözüme ulaşmada önemli bir paya sahiptir. Bu hususta birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumunda özellikle aile hekimlerinin hizmet vermesini yaygınlaştırmak öncelikli konudur.T.C. Hükümet programında ve acil eylem planında yakın zamanda yer almış olan ve genel sağlık sigortasının birinci basamağını oluşturacak `Aile Hekimliğine hazırlık olmak üzere, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu çıkarılmadan önce, 2004 yılında Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Kanunu çıkarılmıştır. Ancak, aile hekimliği uygulamalarına geçilen illerde, mevcut durumdaki hekim sayısının yetersizliği nedeniyle, sevk zinciri uygulaması ertelenmektedir. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nca sözleşmeli olarak veya görevlendirmek suretiyle istihdam edilecek olan aile hekimlerinin statüleri idare hukuku kapsamında incelendiğinde, hukukî güvencelerinin de sağlanmış olduğu görülecektir.
Özet (Çeviri)
In the recent years; health, which was perceived as an economic, sociological and political phenomenon, won in all countries to be a priority issue for its resolution. Health and social security policies have an important role to reach the solution. In this regard, the first step in the offer of primary health cares is to widen the practice of `Family Physician Services?.In preparation of the `Family Medicine? concept, which has been recently included in the T.R. Government?s programs and emergency action plans and before enacting Social Security and General Health Insurance Law, Family Medicine Pilot Implementation Law has been enacted in 2004. However, in provinces where family medicine is practiced, due to insufficiency of the number of family physicians, the referral chain applications are postponed. Additionally, when the status of family physicians, who have been employed by either contract or entrustment method is examined in the context of administrative law, it will be seen that this law will also provide them legal security safeguards.