Yüklenici ile alıcı arasında yapılan arsa payının devrine ilişkin satım sözleşmesi şekli ve hükümleri
Procedure and provisions of the real property share selling contrac between the contractor and the purchaser
- Tez No: 239175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yüklenici ile alıcı arasında yapılan arsa payının devrine ilişkin satım sözleşmesi, yüklenicinin arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi gereğince, arsa sahibine karşı sahip olduğu arsa payının mülkiyetini devir konusundaki kişisel alacak hakkının alıcıya bir bedel karşılığı temlik edildiği bir taşınmaz satım sözleşmesidir. Yüklenici, arsa payının mülkiyetinin devrine yönelik kişisel alacak hakkını alıcıya bedel karşılığı Borçlar Kanunun 162 vd. maddeleri gereğince temlik etmektedir. Yüklenici arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden kaynaklanan kişisel alacak hakkını temelde yer alan bir borç ilişkisine dayanarak, alıcıya temlik etmektedir. Temlik işleminin hukuki sebebini oluşturan temel borçlandırıcı ilişki, taraflar arasında yapılan bağımsız bölüm satım sözleşmesidir. Kural olarak taşınmaz satımının geçerli olması resmi şekil şartına uygun olarak yapılması koşuluna bağlı iken, sözleşmenin temlik niteliği taşınmaz satım sözleşmenin harici olarak düzenlenmiş olduğu hallerde bu sözleşmeye geçerlilik kazandıran en önemli etkendir.Temlik işlemini gerçekleştiren taşınmaz satım sözleşmesi yüklenici ile alıcı arasında karşılıklı tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşmedir. Sözleşmeye Borçlar Kanunun 217 inci maddesinin göndermesi ile taşınır satımına ilişkin genel hükümler uygulanır. Yüklenicinin bu satım sözleşmesi nedeni ile satılan taşınmazla ilgili olarak ayıba ve zapta karşı tekeffül sorumluluğu vardır. Yüklenici ve alıcının temerrüdü halinde ise, karşılıklı sözleşmelerde temerrüt halini özel olarak düzenleyen Borçlar Kanununun 106 vd. maddeleri uygulanır.
Özet (Çeviri)
This Selling Contract about cessesion of land allotment acted between contractor and purchaser is real property selling agreement. Contractor is obliged to making over his or her land allotment to landowner and have to transfer his personel claim, as a counterbalance, to purchaser under ?Construction Contract Based on Land Allotment?. Contractor makes over his personel claim right about cessesion of land allotment to purchaser with a price as payoff under the Law of Debts Article 162. Based on dept relations between parties, Contractor makes over his personel claim right about cessesion of land allotment to purchaser. Essential relationship about obligatory depts based on judicial cause of procedures for making over is relating with Detached Department Selling Contract acted the parties. As a rule, the validity of selling of real property depends on the rule of official modalities. The most important factor for acceptability of this Contract is relating with including some article for making over.Real Property Selling Contract, as an agreement, establishes making over between contractor and purchaser and also encumbers mutual burden for two parties. In other words, contractor and the purchaser are both the debtors and the creditors. Selling Contract is defined in Law of Debts Article 217 and is subject to other general articles for selling properties. Contractor is responsible for acting as guarantor against seizure and defect for sold real property in accordance with this Selling Contract. If there is a perverseness between contractor and purchaser, in mutual contracts, it is necessary to implement the article 106 of Law of Debts, which specifically define the perverseness.