Türkiye'de hukuk ve adli bilimler açısından imza ve karşılaşılan sorunlar
Signature and the related problems in Turkish law and forensic sciences
  1. Tez No: 239200
  2. Yazar: BİLGE SAYICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İmza, bireylerin günlük yaşam içerisinde kendi aralarında, banka veya devlet daireleri gibi kurumlarla olan ilişkilerinde sıkça kullandıkları bir kavramdır. Bireylerin diğer bireylere veya kurumlara karşı vermiş oldukları taahhütlerini yazılı şekle dönüştürmekte kullandıkları işarettir.Açıklamalardan da anlaşıldığı üzere hukuki ilişkilerin kurulmasını sağlayan, bu kavram ile ilgili olarak taraflar arasında meydana gelen hukuki ihtilafların çözüme ulaştırılması da son derece önemlidir. Ancak tarafların bu kavram ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmaması ve mahkemelerde yetersiz imkânlarla yapılan incelemeler meydana gelen ihtilaflar açısından hakkaniyete uygun kararlar verilmesini engellemektedir.Çalışma kapsamında bireylerin imza ve imza ile ilgili mevcut hukuki düzenlemeler hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu tespit açısından 110 kişinin katılımda bulunduğu bir anket çalışması yapılmıştır.Öncelikle imza veya imza inkârı ile ilgili vuku bulan hukuki ihtilaflar çözümü özel ve teknik bilgiyi gerektirdiğinden mahkemenin sağlıklı bir karar vermesi açısından bilirkişinin görüşüne başvurulmalıdır. Türk yargı sistemindeki eksiklik de tam burada ortaya çıkmaktadır. Bilirkişilerin eğitimi, seçimi konusunda kanunların yetersiz kalması, mahkemelerin veya tarafların delil toplama konusunda yetersiz olması ve benzeri sebepler dolayısı ile imza ile ilgili ihtilaflarda mahkemeler adil ve tutarlı kararlar verememektedir.Yukarıda saydığımız sorunların giderilmesi için bilirkişilerin eğitimi ve seçilmesi ile ilgili kanunlarda mevcut olan eksikleri gidermek, bireyleri imza kavramı hakkında bilinçlendirmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Signature is a notion, which the individuals use frequently in the relationships between each other or the government offices in their daily lives. Signature is also a symbol which the individuals use to turn their verbal commitments in to a written form.As mentioned previous explanations it is significant, solving the judicial disagreements basing on the signature notion between the parts. The inadequate examinations performed in courts and the lack of knowledge hinders the courts from a fair judgment.In this study, a questionnarie was carried out with 110 people in order to determine to what extent people are informed about the sign and the present legal regulations about it.Because of the need for specific, technical information to solve judicial conflicts about signature and signature denial, it is a must to take the legal advice of an examiner in order to achieve a fair judgment. This is the point in the Turkish law where the problem arises. The courts are unable to judge fairly because of the insufficient laws concerning the selection and education of examiners and inefficiency of courts and parts at collecting evidences.In order to solve the problems mentioned above, the absent parts in the law concerning the selection and education of examiners should be completed and people should be informed about signature concept.