Çok katlı yüksek yapılara ait ortogonal kat çerçevelerinin transfer matris metoduyla çözümü
  1. Tez No: 23931
  2. Yazar: ERKAN ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
)ZBT Çerçeve çözüşlerini bilgisayar ile yapiaak için çeşitli eetadiar kul lanı laaktadır. Bu aetodiarda, bi I insseyen sayısı çerçevenin birleşis noktaları vs kat sayısına bağlıdır. Bilgisayarların hafıza sınırları içerisinde çal ıssas ı, büyük çerçevelerin analizleri için küçük kapasiteli bilgisayar ların kullanışını güçieşt iraektedir. Su tezde küçük beliskli bilgisayarlar ils çok katlı büyük çerçeveleri çözaek için yeni bir ssetod gel ist iri Issişt ir. Transfer raatris kavraamdan faydalan! i ip. kolon ve kat transfer raatrisieri forsüie edi Islat ir. Kat transfer matris lerinin ardışık çarpışları ile tavan kat birieşis değerleri ^mesnet değerleri cinsinden ifade edilsiştir. Bilinen tavan kat ve raesnet değerleri bu ifadede kullanı larak biiinEsyen tavan kat birleşira değerleri hesaplanmıştır. Bulunan değerler kolon ve kat transfer matrisleri ile çarpı larak çerçevenin çözümü tsmaısiansıştır. Işieıaierde kullanılan satrisierin boyutu diğer raetodl&rda olduğu gibi kat sayısı ile değil bir kattaki açıklık sayısı ile orantılıdır. Erkan Al tay
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Various methods are used for the structural frsse analysis by computers. In general..number of unknowns used in these sssthods is the function of the nuasbsr of joints and joint restraints. The sise of an orthogonal fraas that can be analysed by a siaail saesnory capacity of such sachines and due to the nuraber of unknowns to be solved by using these setheds. This thesis alias to develop a sethod of analysis for planar orthogonal fratass to lessen the mesne ry need of the computer. The dsveiopsent of the aethod is based on transfer matrix concept.Coiusb and story transfer matrices are derived. By chan matrix sui t ipi icat ion of story transfer matrices sequentially, state vector for the top floor is related to the state vector for the supports. 3y substituting the known conditions for the elements of the state vectors into the transfer rsatrix relation, a set of linear equations is obtained in terms of unknowns of the support state vector End forces and end rotations df all of the ssabsrs of the frane are calculated by first solving these equations and then, by chain multiplication of story transfer matrices starting with the support state vector. The computer aesory nesdBd for the calculations in this set hod is independent of the nur.be r of stories. Erkan Aitay