Eşlenik dik izdüşümlerde merkezi aydınlatmaya göre gölge
  1. Tez No: 23930
  2. Yazar: YUSUF ALİ TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALAMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Uzayın nokta, eğrisel veya doğrusal, düzlemsel veya uzaysal yü zeylerle cisimlere tekabül etmek üzere köşe, kenar, yüzeylerle blok veya kütlelerin eşlenik dik izdüşümde merkezi aydınlatıl ması halinde bu elemanlara ait gölgelerin gösterilmesi bu ça lışmanın konusunu teşkil etmektedir. Dört bölümden oluşan bu çalışmada, uzayın bir II noktası ışık kaynağı olarak alınmış, burada üretilen co2 sayıdaki ışınlarla sözü edilen elemanların TTt yatay TT^ düşey izdüşüm düzlemi erindeki gölgeleri, bunların hacımsal olması halinde : a- Zati gölgeleri b- Herhangi bir düzleme veya yüzeye düşen gölgeleri c- Kendi üzerindeki veya dışındaki bir elemanın üzerine bırak tığı gölgenin tayini incelenmiştir. Birinci bölümde genel tanımlar verilmiştir. » ikinci bölümde temel olarak: Noktaların gölgesi, genel ve özel durumdaki noktalar şeklinde incelenerek tayin edilmiştir. Doğruların gölgesi, genel ve özel durumdaki doğrular şeklinde incelenerek tayin edilmiştir. Yapı lan tespitler teoremlerle ve bunların sonuçları olarak belirtilmiştir. üçüncü bölümde düzlemlerin gölgesi, köşeli ve eğrisel şekiller olarak ele alınıp incelenmiş, elde edilen sonuçlar teoremlerle belirtilmiştir. Dördüncü bölümde kütlelerin gölgesi incelenmiş, prizma, piramit, silindir, koni ve kürenin gölgeleri belirtilmiştir. Bunların kompleksi olan bir uygulama yapılmıştır. Yine bu bölümde uygu lama olarak yüzeyler üzerine düşen gölgeler incelenmiştir. Bu çalışmalar ve kazandırdığı sonuçlar Mühendislik, Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı gibi uygulama alanında çalışanlar için önemli bir kaynak teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is concerned with studying the center illuminating of the blocks or masses, which that consist of vertex, edge, and surfaces that corresponding to the solids in space in con- juagate ortogonal projection is done, the shadows of these blocks or masses has been examined. The point M in space has been taken as a light source. The sh$ )low of the above mentro ned soliaUhave been examined in TTt horizontal n£ vertical by producing rays from point M. If these solids are in the from of masses, then a) Personal - which belong to the spatial element itselfs - shadows. b) Personal - which belong to the spatial element itselfs - shadows. c) Personal - which belong to the spatial element itselfs - shadows. These work consists of four parts. In part one, we give basic definitions that will be needed later. In the second part, the shadows, of pointsand lines, in general and special forms has been examined. Furthermore, in this chapter, some theorems were proved. In the third part, the shadows of planes which are considered as rectilinear and curvalinear were discussed. In the last, the shadows of masses. In particular, the shadows of prims, pyramid, cylinder, coni, and sphere were examined. The result of this work will be used in the field of Engineering, Civil Engineering. VI