Omuz, dirsek ve bilek eklemlerinin aktif hareket genişliklerinin ölçümü
- Tez No: 23936
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP MESUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Araştırmamıza 75 erkek ve 75 kadın toplam 150 kişi dahil edildi. Yaş ortalaması erkeklerde 22, kadınlarda 24' tü. Sag ve sol her iki kolda omuz, dirsek ve el bileği ROM' u ( Eklem hareket genişliği ) ölçüldü. Olguların tamamında goniometrik ölçüm yapılırken, 50 olguda ayrıca Elektronik Dijital încli- nometre ile de ölçüm yapıldı. îki cinste sag ve sol kol ortalamaları alındı ve sag sol farkı araştırıldı.Her ikisinde de dirsek fleksiyonu ve radial deviasyon hareketlerinde anlamlı bir fark saptandı. Cinsleri kendi aralarında kaşılaştırdık ve omuz öne ad- duksiyon ve omuz ekstansiyon hareketinde erkekler lehine bir fark saptadık. Bunların dışında 50 olguda her iki aletle alman sonuç lar karşılaştırıldı. Farklı pozisyonlarda ölçülen omuz nötral eksternal rotasyonu ve horizantal ekstansiyon dışındaki hare ketlerde bir fark bulunamadı. Ayrıca sag taraf dominatlıgı %80'nin üzerinde, sol taraf dominantlıgı %5-10 arası idi. Her iki tarafın aynı yetkinlikte kullanılma oranını % 4-6 olarak saptadık. Dirsek hyperekstansiyon görülme sıklığının kadın larda daha yüksek olduğunu saptadık. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY 150 subjects, 75 male and female were induded into this study. Mean age values were 22 for males and 24 for females. Shoulder elbow and wrist range of mation values were measured for both right and left extremities. For all the subjects goniometrik measurement was applied and in 50 subjects elec tronic digital inclinometer was used in addition to gonio meter. For both sexes right and left arm mean values noted and differences between left and right extremeties were inves tigated. In both comparisons, considerable differences were found to exist in elbow flexion and radial deviation. We have also compared the difference between both sexes and noted that males had greater ROM values in shoulder for ward adduction and extension. In 50 subjects which we used both goniometer and elec tronic digital inclinometer ; results were compared between two measurements. Except for shoulder neutral external rotation and hori zontal extention motions which were measured in different positions, no significant change was noted between the two measurements. 52Right extremity was formed to be dominant in 80 % of cases and left exremity dominancy was between 5 and 10 %. Percentage of subjects which were able to use their both extremities equal in function was between 4 and 6 %. We have also noted that frequency of elbow hyperextan- sion was higher in females. 53