Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane ve kurucusu Charles Ambroise Bernard
Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane and its founder Charles Ambroise Bernard
  1. Tez No: 239410
  2. Yazar: HÜLYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEZMİ KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı: Osmanlı Devleti'ndeki Tıp çalışmalarına ulaşabilmek, Batı ve Batı'nın bu alandaki etkisi doğrultusunda tesis edilen Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane'nin kurulması ve bu kuruluşta etkin rol oynayan Viyanalı Hekim Charles Ambroise Bernard ve çalışmalrını inceleyebilmektir.Bu çalışmanın verileri Başbakanlık Osmanlı Arşivlerindeki Orjinal kaynaklar kullanılarak elde edilmiştir. Söz konusu kaynaklar önce transkribe edilmiş sonra değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda, Osmanlı Devleti'nde meydana gelen sağlık uygulamaları daha yakından görülmüş ve günümüz tıbbının gelişimine ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reach the history of the medical applications in Ottoman, Western effect on such period..The foundation of Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane and its founder, Charles Ambroise Bernard who is a medical doctor from Viennese, and his studies were also investigated.The data of this study have been obtained as being used the original sources in the premiership state archieves and the Ottoman ones.The sources that are talked about have firstly been traslated and then utilized.In the conclusion of the resarch, medical applications and development of the Turkish medicine have been investigated.