Lise 10.sınıf öğrencilerinin kişilik tiplerinin akademik başarı üzerindeki etkisinin incelenmesi
An analysis of the effect of the 10th grade students? pesonality types on their academic achievement
- Tez No: 239433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN GÖREN SUMMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma 2007-2008 öğretim yılı içerisinde, Gaziantep ili Şehitkamil ve Şahinbey merkez ilçelerine bağlı lise 10.sınıf öğrencilerinin kişilik tiplerinin akademik başarı üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi küme örnekleme yöntemlerinden oransız örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerine bağlı liselerden yansızlık kuralına göre kura ile ikişer lise seçilmiştir. Öğrencilerin kişilik tipleri Briggs Myers Tip Göstergesi envanteri ile belirlenmiştir. Öğrencilerin akademik başarıları da 9.sınıf ağırlıklı yılsonu notlarının ortalaması olarak toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, 10.sınıf öğrencilerinin akademik başarı üzerinde kişilik tiplerinden sadece dışadönük- içedönük kategorilerinde anlamlı bir farklılık olduğu ancak duyusal- sezgisel, düşünen- duygusal, yargısal- algısal kişilik tipleri kategorisinde anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in Gaziantep in order to analyze the effect on academic achievement of the 10th grade students? personality types. The sample of the study was drawn randomly from the whole population. The disproportionate sampling method in cluster sampling methods was used in the selection of the sample. Two high schools from each Şehitkamil and Şahinbey district were chosen randomly as the sample. Briggs Myers Type Indicator was used in order to determine the personality types of the students. The average of the students? grades given throughout the 9th year was used as the indicator of their academic success. After the completion of the data analysis it was found that there were significant differences on academic achievement extravert- introvert personality types. However no significant differences were observed in the other personality type categories: sensing- intuition, thinking- feeling, judging- perceiving.