Belgesel fotoğrafçılıkta antik ani kenti
The antique ani city in documentary photography
- Tez No: 239568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tezin konusu olan belgesel fotoğrafçı gözüyle antik Ani kentinin anlatılmasına geçmedenönce bir yerin tanıtılmasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında çok önemli bir yere sahip olanfotoğraf sanatının ve onun dallarından biri olan belgesel fotoğraf sanatının Dünya'da ve Türkiye'dekidoğuşu ve gelişimini anlatacağız.Günümüzde her alanda kullanılan fotoğraf sanatı, günlük yaşantımızın adeta vazgeçilmezbir parçası haline gelmiştir. İster yazılı basın ister reklam sektörü olsun, isterse de moda ve turizmolsun görselliğin kullanıldığı her alanda yeri doldurulamayacak unsurların başında gelir. İnsandikkatini çeken, görsel unsurları en ince ayrıntısına kadar içinde barındıran fotoğraf kareleri, hafızadayer tutması, akılda kalıcılığı yönleriyle diğer bütün iletişim araçlarının başında gelir.Bu denli önemli değerlere sahip olan fotoğraf sanatının ve onun ana dallarından biri olanbelgesel fotoğraf sanatının Dünya'da bulunuşundan günümüze kadar geçirdiği gelişim sürecini, nelerietkilediği, nelerden etkilendiğini başlıklar altında anlatacağız. Belgesel fotoğraf sanatının insanhayatındaki önemli karelere tanıklık ettiği tartışılmaz bir gerçek olduğundan yola çıkarak, Türkiye içinuluslararası bir değere sahip olan, antik Ani kentinin tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasınınönemini göstererek, bu kültürel mirasımızı yok olmaktan kurtarmak adına küçükte olsa bir katkımızolacağı düşüncesindeyiz.Dünya üzerinde, insanlığın önemli tarihi miraslarından biri olan antik Ani şehri, yeterincetanıtılmamış ve gereken önem verilmemiştir. Bunun çok çeşitli sebepleri olabilir. Ama sebep ne olursaolsun, biz ülke ve ulus olarak en büyük görevlerimizden biri, bu kültürel değerlere sahip çıkmak vegereken hassasiyeti göstererek, bu değerlerimizi gelecek nesillere aktarmaktır. Çalışmamızın sonbölümünde ise, çok etkileyici bir görkeme sahip olan sert gölgelerin ve müthiş bir sessizliğinortasında ayakta kalmaya çalışan Ani harabelerini, küçük tarihi hatırlatmalarıyla birlikte vefotoğraflarıyla görsel bir şölen şeklinde sunmaya çalışacağız. Gelecek kuşaklara hem yazılı hem degörsel bir bilimsel veri bırakmış olacağız. Bizden sonra bu alanda çalışacak kişiler için bilimsel birveri olarak gereksinimlerini karşılayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Before giving information about Ani Ruins, which is the subject of this thesis, in the eye ofdocumentary photographer, we are going to tell about the birth and improvement of photography artwhich has a very great role in introducing a place and passing it on to the next generations in Turkeyand in the world and one of its branches, documentary photography art.Art of photography which is used in almost every area, is one of the indispensable parts ofour daily lives. It is one of the leading element which is used in every visual areas such as press, media, advertisement, fashion and tourism sectors. The photograph exposures which contain every detailsof visual elements, are distinctive and they are memorable in terms of its permanence. We are goingto explain the art of photography under the titles and its great importance and one of its main branches,documentary art of photography, and its evolution process as what it effected and by which it waseffected from the begining till the end of its process of improvement.It is indisputable thatdocumentary of photography is evidence to the most important moments of ones life. We believe thatwe will make a small contribution to saving this cultural heritage from perishing by the way ofintroducing and transferring the importance of the Antique city of Ani, which has international valuefor Turkey, to the next generations.The Antique city of Ani, which is one of the most important heritages of mankind, has notbeen introduced enough and the necessary consideration has not been given. But for whatever reason,as a country and nation, one of our most important duties is to claim this cultural value and to showthe necessary sensitivity, resulting in transferring these values to future generations.In the last part ofour study, we will try to present a visual exhibition of the ruins, which own a forceful brilliance withinsharp shadows and marvelous silence in which they stand, along with their small historical evocationsand photographs. This way, we will leave future generation?s not only written but also visualscientific data. We think that this study will meet necessities of scientific data for those who willstudy this area thereafter.