Tahakkuk esaslı devlet muhasebesinin bilgi sistemi olarak değerlendirilmesi ve bir uygulama
The evoluation of the assesment based governmental accounting as information system and an application
  1. Tez No: 239567
  2. Yazar: ŞEYDA GÜR TAFLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yakın bir tarihe kadar tamamen bütçe işlemlerinin kaydedildiği devlet muhasebesinde muhasebe sisteminden beklenen veriler ve bu verilere göre hazırlanan raporlar üretilememiştir. Toplumun ihtiyaçlarını karşılayıp, refah düzeyini en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen modern devletin toplum ihtiyaçlarını karşılamada kullandığı en önemliği kaynağı, vatandaşlardan topladığı vergiler olup finansman kaynağı olan topluma karşı sorumluluğu vardır. Ayrıca günümüzde görev ve yetkileri giderek artan kamu idarelerinin başarılı bir şekilde yönetilebilmesi için yönetim bilgi ve tekniklerini kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Böylece tüm devletin mali işlemlerinin tespiti, kaydı ve raporlanması, yani devlet muhasebesinin gelişimi kaçınılmaz olmuştur.Bu çalışmanın teorik bölümünde, muhasebe bilgi sistemi, devlet muhasebesi sistemleri, ülkemizde tahakkuk esaslı muhasebe sistemi ile yapılan yenilikler ve ülkemizde uygulanan devlet muhasebe sistemi hakkında bilgi verilmiştir. Ağrı Defterdarlığı Hamur Malmüdürlüğündeki muhasebe kayıtlarının yer aldığı uygulamada her geçen gün daha da geliştirilen devlet muhasebe sistemimiz ile bütçe odaklı muhasebe sisteminin dışına çıkıldığı, bütçe tarafından kavranamayan, maddi ve maddi olmayan duran varlıkların, devletin muhtemel yükümlülüklerinin, kısacası tüm mali işlemlerinin muhasebeleştirildiği ve mali tabloların hazırlanabildiği görülmektedir
Özet (Çeviri)
Until recently in state accounting in which all budget transactions are registered data expected from accounting system and reports prepared according to these data have not been produced. The most important source which the state aiming to raise the society?s welfare as high as possible uses to meet the needs of the society is taxes which it collects from citizens and it is responsible to the society. Moreover, it has become imperative to make use of management information and techniques so that it can succesfully manage public institutes whose tasks and responsibilities are increasingly rising. Therefore, it has become compulsory to register and report all financial transactions of the state and accordingly to improve state accounting.The theoretical part of this study deal with accounting information system, state accounting systems, innovations as to assesment based governmental accounting system in our country and state accounting system conducted in the state. It can be seen that with ever developing state accounting system budget focused accounting system is violeted, fixed goods material or otherwise which are not covered by budget, in short all metarial transactions are produced in terms of accounting and financial tables can be prepared in the application of accounting records of Ağrı, Hamur Tax Office