Yerli kedi (Felis domestica L.) ve beyaz Yeni Zelanda tavşanının (Oryctolagus cuniculus L.) Plexus Brachialis'i üzerinde karşılaştırmalı macro-anatomik ve subgros araştırmalar
The Comparative macro-anatomic and subgross investigations on the Brachial Plexus of the native cat (Felis domestica L.) and New Zeland rabbit (Oryctolagus cuniculus L.)
  1. Tez No: 23964
  2. Yazar: KADİR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TAŞBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
64 ÖZET Bu çalışmada değişik cinsiyette, ortalama ağırlıkları 3200 gr. olan 15 adet kedi ile ortalama 3050 gr. ağırlığında 20 adet tavşanın plexus brachialis'i makro-anatomik ve subgros olarak incelenmiş elde edilen bulgular komparatif olarak aşağıda gösterilmiştir. 1- Plexus brachial is kedi ve tavşanda beşinci cervical spinal sinirin ramus ventralis ' inden ince bir dalın katılmasıyla altıncı, yedinci, sekizinci cervical ile birinci thoracal spinal sinirin ventral kolları tarafından şekillenir. 2- N. suprascapularis kedide yedinci cervical spinal sinirden ince bir dalın katılımıyla asıl olarak altıncı cervical spinal sinirin ramus ventralis ' inden oluştuğu halde, tavşanda beşinci ve altıncı cervical spinal sinirin ramus ventralis ' inden şekillenir. 3- N. subscapularis kedide altıncı ve yedinci cervical spinal sinirlerin ramus ventralis ' inden cranial, medial ve caudal olmak üzere üç dal halinde orijin alırken, tavşanda yedinci cervical spinal sinirden ayrılan ince bir dalın katılımıyla asıl olarak altıncı cervical spinal sinirin ramus ventralis ' inden şekillenir. 4- N. musculocutaneus kedide altıncı ve yedinci, tavşanda ise yedinci cervical spinal sinirin ramus ventralis ' inden oluşur.65 5- N. axillaris kedide altıncı cervical spinal sinirin ramus ventralis ' inden ince bir dalın katılmasıyla asıl olarak yedinci cervical spinal sinirin ramus ventralis ' inden, tavşanda ise altıncı ve yedinci cervical spinal sinirin ramus ventralis 'inden şekillenir. 6- Nn. pectorales craniales kedide yedinci, sekizinci cervical ile birinci thoracal spinal sinirlerin ramus ventral is ' inden oluştuğu halde, tavşanda yedinci ve sekizinci cervical spinal sinirlerin ramus ventralis ' inden orijin alır. 7- N. thoracicus longus kedi ve tavşanda sekizinci cervical spinal sinirin ramus ventral is ' inden şekillenir. Ancak bu sinire kedide yedinci cervical spinal sinirden de ince bir dal katıldığı halde tavşanda böyle bir duruma rastlanı lmadı. 8- N. thoracodorsal is kedide yedinci ve sekizinci, tavşanda ise sadece sekizinci cervical spinal sinirin ramus ventralis ' inden orijin alır. 9- N. thoracicus lateralis hem kedi hem de tavşanda sekizinci cervical ile birinci thoracal spinal sinirin ramus ventralis ' inden şekillenir. 10- Nn. pectorales caudales kedide sekizinci cervical ile birinci thoracal, tavşanda ise sekizinci cervical spinal sinirin ramus ventralis ' inden oluşur. Ancak diseke edilen tavşanların % 10 unda (2 vak'a) adı geçen66 sinire birinci thoracal spinal sinirden de ince bir dalın katıldığı gözlendi. 11. N. radialis ile n. medianus kedi ve tavşanda yedinci ve sekizinci cervical ile birinci thoracal spinal sinirin ramus ventral is ' inden şekillenir. 12- N. ulnaris her iki tür hayvanda da liflerini sekizinci cervical ile birinci thoracal spinal sinirin ramus ventralis ' inden alır.
Özet (Çeviri)
6? SUMMARY“The comparative macro-anatomic and Subgross Investigations on the brachial plexus of the native Cat (Felis domestica L.) and New Zeland Rabbit (Oryctolagus cuniculus L. ). ”In this study different sex 15 adult cats a mean weight of 3200 gr. and 20 rabbits a mean weight 3050 gr. were used. The purpose of this study was to investigate comparatively some macro-anatomical and subgross characteristics of the brachial plexus in cats and rabbits. Based on the results obtained the following conspicuous differences were found. 1- The brachial plexus of the cat and rabbit is formed by the ventral branches of the sixth, seventh and eighth cervical and first thoracic spinal nerves. When present, the contribution from the ventral branch of the fifth cervical nerve is usually very slender. 2- The suprascapular nerve of the cat is formed by the ventral branches of the sixth cervical nerves, when present, the contribution from the ventral branch of the seventh cervical nerve is usually very slender. The suprascapular nerve is formed by the ventral branches of the fifth and sixth cervical spinal nerves in the rabbit. 3- The subscapular nerves of the cat is three in number, which can be designated as the cranial, middle and6? SUMMARY“The comparative macro-anatomic and Subgross Investigations on the brachial plexus of the native Cat (Felis domestica L.) and New Zeland Rabbit (Oryctolagus cuniculus L. ). ”In this study different sex 15 adult cats a mean weight of 3200 gr. and 20 rabbits a mean weight 3050 gr. were used. The purpose of this study was to investigate comparatively some macro-anatomical and subgross characteristics of the brachial plexus in cats and rabbits. Based on the results obtained the following conspicuous differences were found. 1- The brachial plexus of the cat and rabbit is formed by the ventral branches of the sixth, seventh and eighth cervical and first thoracic spinal nerves. When present, the contribution from the ventral branch of the fifth cervical nerve is usually very slender. 2- The suprascapular nerve of the cat is formed by the ventral branches of the sixth cervical nerves, when present, the contribution from the ventral branch of the seventh cervical nerve is usually very slender. The suprascapular nerve is formed by the ventral branches of the fifth and sixth cervical spinal nerves in the rabbit. 3- The subscapular nerves of the cat is three in number, which can be designated as the cranial, middle and69 8- The thoracodorsal nerve of the cat is formed by the ventral branches of the seventh and eighth cervical spinal nerves while formed by the ventral branch of the eighth cervical spinal nerve in the rabbit. 9- The lateral thoracic nerve of the cat and rabbit is formed by the ventral branches of the eighth cervical and first thoracal spinal nerves. 10- The caudal pectoral nerve of the cat is formed by the ventral branches of the eighth cervical and first thoracal spinal nerves. This nerve in the rabbit is formed by the ventral branch of the eighth cervical spinal nerves, with a very small branch contribution from the ventral branch of the first thoracal spinal nerve (% 10 rabbits, two event ). 11- The radial with median nerves of the cat and rabbit is formed by the ventral branch of the seventh and eighth cervical and first thoracal spinal nerves. 12- The ulnar nerve of the cat and rabbit is formed by the ventral branches of the eighth cervical and first thoracal spinal nerves.