Gebe ineklerde ve fötuslarında bovine virus diarrhea-mucosal disease (BVD-MD)
Bovine virus diarrhea-mucosal disease (BVD-MD) in pregnant cows and their fetuses
  1. Tez No: 23965
  2. Yazar: AYKUT ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BURGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
57 6. ÖZET Türkiye'de daha önce karşılaşılan konjenital anomalili buzağı doğumları ve bu tip hayvanların doğumunda BVDV'nin etken olabileceğinin ileri sürülmesini takiben, gebe ineklerde doğal yolla meydana gelebilecek BVDV enfeksiyonları sırasında etkenin fötusa transplasental geçiş olasılığı ve fötustaki organ lokalizasyonu araştırıldı. Araştırmada Çubuk Belediyesi Mezbahasına kesime gelen ve kesim öncesi yapılan muayene ile gebe oldukları tespit edilen 50 adet inek ve bunlara ait fötuslar kullanıldı. Gebe annelere ait 50 serum numunesi ile yapılan yaş tayini neticesinde immünolojik olarak gelişimini tamamladığı saptanan 16 adet fötusa ait serum örnekleri SN testi ile BVDV - spesifik antikorları yönünden test edildi. Fötal serum örneklerinin hiçbirisinde spesifik antikorlar saptanamazken, test edilen annelerin 40 tanesinde (% 80) söz konusu antikorlar tespit edildi. Seropozitif olarak belirlenen anneler içinde 33 tanesi [% 82.5) l:40'dan büyük serum sulandırmaları için nötralizasyon aktivitesi gösterdi. 50 adet anneye ait lökosit ve bunların fötuslanndan elde edilen toplam 353 adet kan ve farklı organ numuneleri BVDV antijenlerinin tespitine yönelik olarak, hücre kültüründe 3 kör pasaj ve her pasajı takiben IFTye tabi tutuldu. Bu testler sonucunda VI nolu seropozitif annenin fötusuna ait beyin, böbrekler, dalak, karaciğer ve akciğerinde BVDV antijeni saptanırken, XXIV nolu anneye ait lökosit ve bu annenin fötusuna ait kan, böbrekler, dalak, karaciğer, akciğer ve kotiledon numunelerinde BVDV antijenleri tespit edildi. Araştırmada hem seropozitif hem de viremik annelere ait fötusların kan ve organ örneklerinde BVDVnin saptanmış olması, doğal BVDV enfeksiyonlarını takiben etkenin anneden fötusa bulaştığını ve bu fötal enfeksiyonun daha önce muhtelif araştırıcılar tarafından deneysel enfeksiyonlar neticesinde tespit edilen çeşitli fötal gelişim bozukluklan ve persiste viremik dana doğumlarından sorumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
58 7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) BOVINE VIRUS DIARRHEA - MUCOSAL DISEASE (BVD - MD) IN PREGNANT COWS AND THEIR FETUSES After calf births with congenital abnormalities and advencing the BVDV as a cause of these cases, the transplasental infection possibilities and foetal organ localization of corresponding agent were observed in pregnant cows which were naturally infected with BVDV. In this research 50 pregnant cows which had been brought to the Slaughterhouse of Çubuk Manucipality and their fetuses were used. The fifty sera samples belonged to the pregnant cows and 16 foetal sera samples collected from immuncompetent fetuses were tested against BVDV using SN assay. 40 (% 80) of 50 sera samples from dams were detected as to be positive while foetal sera samples gave totally negative results in these tests. 33 of (% 82.5) seropositive mothers showed BVDV - neutralising activity for the 1 :40 and higher serum dilutions. In order to detect BVDV antigens, 50 leucocyte samples of mothers and 353 foetal blood and various organ samples were applied to IFT test following to each of three blind passages in foetal bovine kidney secondary cell culture. As a result of these tests, BVDV antigens were detected in foetal organs contained brain, kidneys, spleen, liver and lung of the seropositive mother (Nr. VI) and in leucocyte sample of mother Nr. XXTV accompaying with foetal organs consisted blood, kidneys, spleen, lung and cotyledon belonged to her fetus. Since BVDV has been detected in blood and organ samples of fetuses of both seropositive and viremic mother, it is considered that the agent is reached to the fetus during the natural BVDV infection of dam and this foetal infection is res ponsible from the foetal development disorders and viraemic calf births which had been obtained during the experimental infections by many researchers.