Sicill-i Ahvâl kayıtlarına Göre Erzincanlı memurlar
Officers of Erzincan according to 'Sicill-i Ahvâl' records
- Tez No: 239641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ÇAKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışma ile Yakınçağ döneminde Osmanlı memurlarına ait sicil kayıtlarının tutulmasında önemli bir yeri olan Sicill-i Ahvâl defterleri esas alınarak Erzincan doğumlu memurlar tanıtılmaya çalışılmıştır.Sicil defterlerinin tutulması eski dönemlere dayanmaktadır. Roma, Sasani ve Selçuklu Devleti dönemlerinden gelen sicil defteri tutma geleneğine Osmanlı döneminde de devam edilmiştir. Genellikle bunlar padişahlara, hanedan üyelerine ve üst düzey bürokratlara aittir. Ancak II. Abdülhamid döneminde artan memur sayısı ile birlikte sicil defteri tutulması bütün memurları içine alacak şekilde genelleştirilmiştir. Bunlarda memurların atamaları, maaşları nakil işlemleri gibi birçok bilginin yer aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried to introduce the officials borned in Erzincan based on Sicill-i Ahval Registers which is too important place entering into the register belongs to Ottoman officials in near age period.Entering into the registers is based on too old periods. Tradition of entering into the registers which comes from Roma, Sasani and Selçuklu Government periods had been continued Ottoman Period, too. In general, these letters were belongs to Sultans, dynasty members and top bureaucrats. But because of increase in the numbers of the officials, entering into the registers became general including all officials during II. Abdülhamid Period. It has been seen that these letters includes lots of information like appointment of the officials, salaries and transport operations.