Aşık Yaşar Reyhani hayatı- ve sosyal konulu şiirlerinin incelemesi
Aşık Yaşar Reyhani life and thematic study of social poems
- Tez No: 239642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Âşık Yaşar Reyhanî, 1934'te Erzurum'un Pasinler İlçesine bağlı Avlar Köy'ünde doğmuştur. Recep Efendi ile Yıldız Hanım'ın üçüncü çocukları olarak dünyaya gelmiştir.Reyhanî, maddi imkânsızlıklar sebebiyle ilkokulu yarım bırakmak zorunda kalmıştır. Bu da zaten meraklı olduğu âşık sohbetlerini daha yakından takip etmesini sağlamıştır.Yaşar Reyhanî, on üç yaşındayken bir rüya görmüş, bu rüyada kendisine bir pir tarafından boncuk verilmiştir.. Bu onu âşıklığa hazırlayan birinci faktör olmuştur. Ardından da Hate adında bir kıza âşık olmuştur ki bu onun ilk şiirini söylemesini sağlamıştır.Reyhanî, on sekiz yaşına kadar başkalarının şiirlerini, on sekiz yaşından sonra ise kendi şiirlerini söylemeye başlamıştır.Usta olarak kabul ettiği Hicrani tarafından kendisine Reyhanî mahlası teklif edilene kadar Dertli mahlasıyla şiirlerini söylemiştir.Dünyanın dört bir tarafını dolaşan Reyhanî, âşıklık geleneğinin yayılması, bu sanatın ölmemesi için çok çalışmıştır.Reyhanî bütün şiirlerini hece ölçüsüyle yazmış, redif ve uyaklardan istifade etmiştir. Şiirlerinde aşk, özlem, tabiat gibi pek çok farklı temayı işleyen Reyhanî aynı zamanda halkın sorunlarını da şiirlerinde ustaca işlemiştir.Reyhanî, uzun yıllar Erzurum'da yaşamış, ancak memleketinden gördüğü vefasızlıklar nedeniyle 1991'de Bursa'ya göç etmek zorunda kalmış, 10 Aralık 2006'da burada vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Aşık Yaşar Reyhani was born in 1934 in Avlar village of Pasinler County in Erzurum. He was the third son of Recep Efendi and Yıldız.Reyhani could not complete primary education due to financial difficulties, which caused him to closely follow minstrel conversations that he was interested in.Yaşar Reyhani had a dream when he was thirteen years old and in his dream a spiritual master gave him a bead. This was the first factor making him ready for becoming a minstrel. Then, he fell in love with a girl named Hate, which made him recite his first poem.Until eighteen years old Reyhani recited other minstrels? poems and after eighteen years old he started reciting his own poems.Until the appellation ?Reyhani? was offered to him by Hicrani who was regarded as a master by him, Reyhani recited his poems using the appellation ?Dertli?.Reyhani, traveling all around the world, worked hard to spread minstrelsy and keep it alive.Reyhani wrote all is poems in syllabic meter and used ryhmes and redif. Reyhani, mentioning various themes such as love, missing and nature in his poems, also mentioned problems of the public in his poems.Reyhani lived in Erzurum for long years; however, due to faithlessness of his own hometown, he emigrated to Bursa in 1991 and died there in 10.December.2006.