Türk vergi sisteminde transfer fiyatlandırmasına ilişkin düzenlemeler
Transfer pricing regulations in Turkish tax system
  1. Tez No: 239658
  2. Yazar: MUHAMMED KEMAL BOSTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MİYNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünya son yüzyılda, küreselleşme ile birlikte gelen ticari ve finansal liberalizasyon hareketlerine paralel olarak, uluslararası ticaretin boyutunun hızla arttığı bir sürece sahne olmuştur. Bu durum uluslararası vergi hukuku alanına giren ekonomik faaliyetlerin (uluslararası vergi rekabeti, vergi cennetleri, elektronik ticaret, türev ürünler ve uluslararası transfer fiyatlandırması) artmasına neden olmuştur.Ülkelerin sahip olduğu vergilendirme yetkilerinin çakışması vergi sistemlerine yeni düzenlemeler getirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Türk Vergi Sistemine dahil edilen transfer fiyatlandırması bu düzenlemelerden biridir.Transfer fiyatlandırması, uzun yıllardan beri hem uluslararası literatürde hem de iş dünyasında yer bulmuştur. Transfer fiyatlandırması yalnızca vergiyi değil, muhasebe, finans, hukuk ve ekonomiyi de içinde barındıran çok boyutlu bir kavramdır.Bu tezde, transfer fiyatlandırması uygulaması ayrıntılı şekilde ele alınmaya çalışılacaktır. Uygulamanın ilk olarak cereyan ettiği ve bu açıdan önemli olması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri düzenlemeleri başta olmak üzere, OECD ve AB düzenlemeleri çalışmaya eklenmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last century, the world witnessed a process in which the dimension of the international trade extended rapidly parallel to the commercial and financial liberalization movements that had come with globalization. This situation causes that economical activities (international tax competition, tax havens, electronic commerce, derivatives and international transfer pricing) are included to international tax law.Coindence of different taxation authorities at different jurisdictions forced to make arrangements in tax systems of countries. Transfer pricing which have been included in Turkish Tax System is one of these arrangements.Transfer pricing has been well acknowledged across both the scholar and professional globes. It is a multidisciplinary concept inhibiting not only taxation, but accounting, finance, law and economics.In this thesis, we examine transfer pricing, as our tax statute stipulates and with all aspects. United States of America, OECD, and EU arrangements have been included to study this because of their importance.