Transfer fiyatlandırması
- Tez No: 278736
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILMAZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünya piyasalarının her geçen gün biraz daha küreselleşmesi ile transfer fiyatlandırması konusu uluslararası vergi uyuşmazlıklarının önemli nedenlerinden biri haline gelmiştir. Son yıllarda, daha fazla sayıdaki ülkenin vergi otoriteleri transfer fiyatlandırması yoluyla vergi gelirlerinin azaltılmasını önlemek amacıyla bu konuya eğilmeye başlamışlardır. 1997- 2007 sürecinde açıkça göze çarpan sonuç, transfer fiyatlandırmasına ilişkin olarak şirketlerden belge isteyen ülke sayısının 6'dan 40'a kadar yükselmiş olmasıdır. Transfer fiyatlandırması konusunda ülkelerin farklı vergi düzenlemeleri ve uygulamaları nedeniyle vergi otoriteleri ve Çokuluslu Şirketler (ÇUŞ) zorluklarla karşılaşabilmektedirler. Son yirmi yılda dünya ekonomisine yön veren ülkelerin vergi otoritelerince Çokuluslu Şirketlere karşı transfer fiyatlandırması yoluyla düşük vergi ödedikleri gerekçesiyle açılan çok sayıda dava olmuştur.Küreselleşme ile birlikte uluslararası ticaretin boyutu hızla artmaya devam etmektedir. Bu durum uluslararası vergi hukuku alanına giren ekonomik faaliyetlerin artmasına neden olmuştur. Ülkelerin sahip olduğu vergilendirme yetkilerinin çakışması vergi sistemlerine yeni düzenlemeler getirilmesini zorunlu hale getirmiştir.Türk Vergi Sistemine dâhil edilen transfer fiyatlandırması bu düzenlemelerden biridir. Ulusal ve uluslararası işlemleri konu olan transfer fiyatlandırması uygulaması Kurumlar Vergisi Kanunu'nda ve Gelir Vergisi Kanunu'nda yerini almıştır.Bu çalışmanın amacı, transfer fiyatlandırması uygulamasının önemi ve boyutlarını irdelemek, uygulamada karşılaşılan sorunları değerlendirerek yapılması gerekenleri saptamak. Bu bilgiler ışığında ülkemizde yasanın uygulanması sırasında ortaya çıkabilecek sorunları belirleyerek olası çözüm yollarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Due to glabalisation of world markets every day, the subject of transfer pricing has become one of the most important causes of international tax incompatibility. During recent years, the tax authorities of many countries have started to pay attention to prevent the decrease in tax incomes by transfer pricing. The observable fact that it strikes is that between the years 1997 and 2007, the number of countries that demand documents of transfer pricing increased from 6 to 40. Because there are various tax regulations and exercises among countries, the tax authorities and multi-national companies face obtacles. During the passing 20 years, the tax authories of the countries that lead the world economy prosecuted multi-national companies for paying less tax through transfer pricing.With the process of globalisation, the scope of international trade keeps on increasing enormously. This situation increased the economic activities that are covered by the international tax law. The convergence of taxation authoritaziation of countries makes it necessary to put new regulations on tax systems.The transfer pricing that is added to Turkish Tax System is one of these regulations. Application of transfer pricing that focuses on both national and international operations took its place in Forced Income Tax Law and Corporate Tax Law.The purpose of this study is to investigate the importance and scope of transfer pricing, to asses the problems faced in application and therefore define the necessary precautions. In the light of this information, it is among the goals of this paper to predict the possible problems that our country might face and put forward some possible solutions.