TRT repertuarında yer alan Şah Hatayî mahlaslı eserlerin çok boyutlu içerik çözümlemesi
The multi-dimensional content analysis of works categorized within the name of Shah Hatayî in TRT repertoire
  1. Tez No: 239764
  2. Yazar: TUNCAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Hatayî'nin T.R.T. repertuvarında yer alan eserlerinin, müziksel ve sözel içerik çözümlemesi yapılmıştır.Eserlerin, Türk Halk Müziği ve Edebiyatıyla olan ilişkileri çok boyutlu içerik çözümlemesi yöntemi ile irdelenmiştir. Yaptığımız inceleme sonrasında elde etmeyi amaçladığımız müzikal kavramlar, yine bu yönteminin temel perspektiflerinden yola çıkarak tespit ettiğimiz sayısal verilerle, sonuç bölümünde tartışılmıştır. Bunun yanı sıra, eserlerin içeriklerinde yer alan tasavvufi anlam bütünlüğünün, müziksel yaratma sürecini nasıl etkilediği ve Türk müziğine kattıkları, çalışmanın genel içeriğinde yansıtılmıştır. Araştırmanın sonucunda Hatayî'nin kelime dağarcığı 0.097 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the musical and literal content analysis of the works of Hatayî in T.R.T. repertoire were made. The relations of the works with Turkish Folk Music and Literature were investigated by means of content analysis. The musical concepts which we aimed to reach after the evaluation, again by the numerical data drerived by operating on the fundamental principles of this method were argued in the conclusion part.Additionally, throughout the study it was reflected how the religious totality in the works effected the process of musical creation and their contributions to Turkish music. At the end of the study it was found that the vocabulary repertoire of Hatayî was 0.097.