Kara Said'in (ö.1026/1617) Şerhu Risaleti'l-İstiare adlı eserinin edisyon kritiği
The edition critic of Sharhu Risalat al-İstiarah by Kara Said (d.1026/1617)
  1. Tez No: 239829
  2. Yazar: ÜMİT KARAVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRETTİN BOLELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Tezimizin konusu, Kara Saîd (ö. 1026/1617) adlı bir Osmanlı müellifinin, meşhur belâgat âlimi Ebu'l-Leys es-Semerkandî'nin Risâletü'l-istiâre adlı eseri üzerine yazdığı şerhin tahkikidir.XV. yüzyılda yaşamış âlimlerden Ebu'l-Leys es-Semerkandî'nin bu eseri istiâre sanatıyla alakalı olup ilim dünyasında büyük şöhret bulmuş, üzerine bir çok şerh ve hâşiye yazılmıştır.Semerkandî'nin bu eseri üzerine yapılmış şerhlerden biri de, Acem ulemasından Molla imâd'ın talebesi olan Kara Saîd'e aittir. Eserde istiâre-i musarraha, istiâre-i asliyye, istiâre-i tebeiyye, istiâre-i tahkikiyye ve tahyîliyye, istâre-i mutlaka ve muraşşaha ve mucerrede, istiâre-i temsiliyye, istiâre-i mekniyye ve karinesinden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the dissertation is the edition critic on the commentary of Abu al-Lays al-Samarqandi's Risala al-istiâra who is very famous scholar of al-Balaga. The commentary is written by Qara Said (d. 1026/1617) of Ottoman period.The XV. century?s scholar Abu al-Lays al-Samarqandi's Risala al-istiâra which is about art of istiâra, was well known letter, and the scholars wrote many commantaries and apostils on this risala.One of the commantaries on this risala written by Qara Said who was student of Molla Imâd. In this commantary Qara Said study on istiâra musarraha, istiâra asliyya, istiâra tabaiyya, istiâra tahqiqiyya and takhyiliyya, istiâra mutlaqa and murashshaha and mucarrada, istiâra tamsiliyya, istiâra makniyya and it's clue.