İzmir ilinde bulunan bazı kuyu sularında Yersinia enterocolitica'nın araştırılması ile ilgili bir çalışma
- Tez No: 23985
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
54 6. ÖZET Izmir İÜ ve çevresinde bulunan kuyu suyu örneklerinde Yersinia enferocolitt'ca'taa. rastlanma sıklığının belirlenmesi amacıyla farklı tarihlerde incelenen toplam 237 koyu suyu örneğinde Yersinia enterocob'û'c* analizi yapılmıştır. Aynca bu an örneklerinde mikrobiyal kaliteyi saptamak amacıyla, toplam aerobik canlı bakteri sayımı, toplam koliform sayımı ve Ecoii sayımları yapılmıştır. Su örneklerindeki Yersinia enterocolia'ca araştırılması Membran filtre yöntemi ve iki aşamalı zenginleştirme yöntemi kullanılarak farklı tarihlerde yapılmıştır. 24 Nisan 1991- 4 Eylül 1991 tarihleri arasında Membran filtre yöntemiyle incelenen 100 kuyu suyu örneğinde Yersinia enterocoiitfca'j*. rastlanamamıştır. Bu tarihler arasında incelenen 100 kuyu suyu örneğinden 58'inin GMT'ne göre incelendiğinde içme ve kullanma suyu kalitesinde olmadığı saptanmıştır. Kasım 1991-Şubat 1992 tarihleri arasında toplam 137 kuyu suyu örneği iki aşamalı zenginleştirme yöntemiyle incelenmiş olup; 7 tane suda (%5.1) Yersinia eneetocolitica saptanmıştır. Bu suların 61'inin GMT'ne göre içme ve kullanma suyu kalitesinde olmadığı saptanmıştır. Araştırmamızda Yersinia eoterocolitica 'run kuyulardaki bulunuşunun toplam koliform ve Ecoii ile ilgili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
55 7. SUMMARY Well water samples has been taken from Izmir and its surroundings to determine the frequency of the meeting of Yersinia enierocoliü'ca, 237 well water samples were examined in different dates. To evaluate the results of these anabases for the microbial quality of these samples, the count of total coliform bacteria, total aerobic living bacteria and Ecoli were determined. Well-water samples were examined for Yersinia enferocoliu'ca by using the membran filter method and two step enrichment procedure in different dates. Between the dates of 24 April 1991- 4 September 1991 100 well water samples were examined by using to the membran filter method and this bacterium was not found in these samples. In 100 well water samples which were examined between above dates, 58 samples out of 100 were not determined in the quality of drinking water in accordance with the Turkish Food, Requlations. Between the dates of November 1991-February 1992 137 well water samples were also examined by using the two steps enrichment procedure. Yersioia emerocohuca was isolated in 7 well water samples. 61 samples out of 137 were not determined in the quality of drinking water in accordance with the Turkish Food Requlations. It was determined that the presence of Yersinia enuroco/i&'ca in die well waters is not related with the presence of Ecoli and total coliform bacteria.